Zvýšenie ťažby ničí lesné ekosystémy, tvrdia ochranári a žalujú europarlament aj Radu Európy

382026_thinkstockphotos 584777496 676x449.jpg

BRATISLAVA 4. marca (WebNoviny.sk) – Lesoochranárske zoskupenie Vlk v pondelok spolu s ďalšími piatimi zástupcami európskych štátov zažalovalo Radu Európy a Európsky parlament na Súdnom dvore Európskej únie pre zahrnutie lesnej biomasy ako obnoviteľného paliva do Smernice o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (RED II).

Škodlivé dôsledky na ekosystém

Podľa lesoochranárskeho zoskupenia zahrnutie lesnej biomasy ako obnoviteľného paliva do RED II mimoriadne podkopáva ciele smernice a má ďalekosiahle a škodlivé dôsledky na lesné ekosystémy a ničí ich. Vlk sa ďalej domnieva, že spaľovanie dreva na energiu prináša viac emisií uhlíka v atmosfére ako spaľovanie fosílnych palív vrátane uhlia.

„Sme presvedčení, že mimoriadne zvýšenie ťažby, ktoré je potrebné na výrobu energie z lesnej biomasy, ničí samotné lesné ekosystémy, ktoré doposiaľ absorbovali uhlík z atmosféry,“ konštatuje Vlk a preto spolu so svojimi partnermi žiada zrušenie zaradenia lesnej biomasy ako obnoviteľného paliva v rámci Smernice o podpore obnoviteľných zdrojoch energie z roku 2018. Agentúru SITA o tom informoval Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia.

Vlk si myslí, že zdraví ľudia môžu žiť jedine v zdravej krajine. „K slovenskej zdravej krajine patria nerozlučne prirodzené lesy, ktoré nám prinášajú množstvo benefitov nevyčísliteľnej hodnoty. Preto urobí Vlk všetko, na slovenskej, ale aj európskej úrovni, aby sme ničenie našich lesov zastavili,“ uvádza lesoochranárske zoskupenie, ktoré preto podalo podnety na prokuratúru na preverenie dodržiavania Zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby, ktorý nepriznáva dotácie za spaľovanie dreva pochádzajúceho z lesných porastov.

Poslanecký prieskum v spaľovniach

Takisto žiada poslancov Národnej rady SR, aby vykonali poslanecký prieskum v dvoch spaľovniach, v Bardejove a Topoľčanoch a zároveň v Úrade pre reguláciu sieťových odvetví, pretože podľa nich existujú dôvodné podozrenia na nedodržiavanie spomenutého zákona.

Od začiatku tohto roka platí novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Poslanci národnej rady ju schválili v decembri 2018. Novelizovaný zákon definitívne zrušil dotovanie spaľovania kvalitného dreva v biomasových zariadeniach. Dotácie môže získať len spaľovanie dreva pochádzajúceho z tzv. energetických porastov a odpadu z drevospracujúceho priemyslu.

Viac k témam: ECJ Európsky súdny dvor, ESD Európsky súdny dvor, Európsky parlament (EP), Lesoochranárske zoskupenie VLK, Rada Európy, spaľovanie biomasy
Zdroj: Webnoviny.sk – Zvýšenie ťažby ničí lesné ekosystémy, tvrdia ochranári a žalujú europarlament aj Radu Európy © SITA Všetky práva vyhradené.

4. marca 2019