Zomrel producent George Martin, známy ako ‚piaty Beatle‘

Správu o úmrtí bez ďalších podrobností potvrdil aj hovorca hudobného vydavateľstva Universal Music Group. Los Angeles 9. marca (WebNoviny.sk) – Vo veku 90 rokov zomrel v utorok bývalý producent skupiny Beatles George Martin, známy aj ako „piaty Beatle“. Informovala o tom dnes stránka hudobného časopisu Billboard. „Bože daj mier Georgeovi Martinovi a lásku Judy a jeho rodine. S láskou Ringo a Barbara. George nám bude chýbať,“ napísal na svojom twitterovom účte bývalý bubeník Beatles Ringo Starr.

Správu o úmrtí bez ďalších podrobností potvrdil aj hovorca hudobného vydavateľstva Universal Music Group. Producent, aranžér, skladateľ, zvukový technik a hudobník George Martin sa narodil 3. januára 1926 v Londýne. Hudbe sa venoval už od detstva a postupne sa naučil hrať na klavír, hoboj a gitaru. Neskôr sa podieľal na každom z albumov skupiny Beatles, čím prispel ku globálnemu rozšíreniu jej popularity. Ako aranžér prakticky obohatil viacero úspešných skladieb Beatles; okrem iného napríklad navrhol pridanie strunových nástrojov do piesne Yesterday.

Počas vyše šiestich desaťročí svojej profesionálnej kariéry si ako producent na svoje konto pripísal desiatky hitov, ktoré sa umiestnili na prvých miestach hitparád v Británii i USA. Za svoje zásluhy o rozvoj hudobného priemyslu a kultúry bol v roku 1996 v Británii povýšený do rytierskeho stavu. O tri roky neskôr ho uviedli do Rokenrolovej siene slávy. Bol považovaný za jedného z najvýznamnejších hudobných producentov v histórii.

V roku 2002 sa podieľal na organizácii koncertu k oslavám 50. výročia nástupu kráľovnej Alžbety II. na britský trón. Svoju aktívnu kariéru George Martin ukončil zhruba pred desiatimi rokmi. V jeho stopách ide aj syn Giles Martin, ktorý je tiež producentom, skladateľom a multiinštrumentalistom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. marca 2016