Zničenie Kachovky je pre Rusov výhodné aj keď prišli o pozície, vážne to zmenilo geografiu a topografiu frontového sektora

505407_russia_ukraine_war_02027 676x436.jpg

8.6.2023 (SITA.sk) – Záplavy spôsobené zničením vodnej elektrárne Kachovka zničili mnohé opevnenia prvej obrannej línie Rusov na ľavom brehu rieky Dnipro v Chersonskej oblasti, uvádza americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Rusi sa museli stiahnuť

Zničenie priehrady Kachovskej vodnej elektrárne (KHPP) podľa ISW vážne mení geografiu a topografiu chersonského frontového sektora na juhu Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Blízke infračervené zábery zo 7. júna podľa inštitútu ukazujú, že záplavy vážne poškodzujú ruské obranné pozície vybudované na východnom brehu rieky Dnipro, najmä ruské pozície prvej línie v mestách Hola Prystaň a Olešky.

„Rýchle záplavy pravdepodobne prinútili ruský personál a vojenskú techniku v hlavných bodoch v (mestách) Olešky a Hola Prystaň, aby sa stiahli. Ruské sily predtým využívali tieto pozície na ostreľovanie mesta Cherson a ďalších osád na západnom (pravom) brehu Chersonu,“ uvádza ďalej ISW.

Sťaží to prechod cez rieku

Kolaborant a takzvaný „šéf“ okupovanej Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo však tvrdí, že zničenie priehrady je výhodné pre ruskú obranu, pretože sťaží ukrajinským silám prechod cez rieku. Saldo vo svojom hodnotení situácie ignoruje zničenie pripravenej prvej obrannej línie Ruska. Podľa analytikov tiež nie je známe, koľko ruskej ťažkej techniky zmizlo v prvý deň záplav.

ISW pritom podľa Ukrajinskej pravdy neuvádza žiadne hodnotenie toho, či sa ukrajinské sily pokúsili prekročiť Dnipro alebo za akým účelom by tak mohli urobiť.

„Jasné znepokojenie v ruskom vojenskom informačnom priestore však ukazuje, že obavy z takéhoto prekročenia a presvedčenie, že buď sa uskutočňuje alebo sa blíži, boli prítomné v mysliach Rusov pozorne sledujúcich vojnu krátko pred zničením priehrady,“ uvádza sa v správe.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zničená priehrada Kachovka a záplavy (fotografie)

Vo svojej utorkovej správe ISW uviedol, že „bilancia dôkazov, úvah a rétoriky naznačuje, že priehradu úmyselne poškodili Rusi“. Odkázal pritom na svoju predikciu z októbra 2022, keď sa vyjadril, že ruské sily „sa pravdepodobne pokúsia vyhodiť priehradu do vzduchu, aby kryli svoje stiahnutie“ a zabránili postupu ukrajinských síl.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vodná nádrž Kachovka, vojenská invázia, Záplavy
Zdroj: SITA.sk – Zničenie Kachovky je pre Rusov výhodné aj keď prišli o pozície, vážne to zmenilo geografiu a topografiu frontového sektora © SITA Všetky práva vyhradené.

8. júna 2023