Žilinské OAIM nie je pre pacientov bezpečné, tvrdia sestry

V žilinskej nemocnici od polnoci nepracuje 170 sestier. Podľa predsedníčky odborov nemocnica nedodržala personálne normatívy.ŽILINA 1. februára (WebNoviny.sk) – Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) a niektoré jednotky intenzívnej starostlivosti v žilinskej fakultnej nemocnici nie sú personálne správne zabezpečené a teda nie sú pre pacientov dostatočne bezpečné.

Odporúčame:

Nemocnica v Žiline zatvára lôžkovú časť OAIM

Žilinská nemocnica vyriešila problém, OAIM funguje ďalej

Situáciu v žilinskej nemocnici takto zhodnotila predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká po tom, čo po polnoci prešla spolu s novinármi niekoľko nemocničných oddelení.

„Na OAIM sme zistili, že majú jedného pacienta a je tam jedna sestra, pričom na týchto intenzívnych pracoviskách musí byť podľa výnosu ministerstva zdravotníctva personálny normatív nastavený podľa lôžok aj bez počtu obsadených lôžok. Čiže ak je na OAIM osem lôžok, musia tam byť štyri sestry. Tá starostlivosť tým pádom nebude zabezpečená správne a bezpečne,“ povedala Kavecká.

Situácia v nemocnici je podľa Kaveckej vážna

V nemocnici, v ktorej od polnoci už nepracuje 175 z približne šesťsto sestier, si Kavecká okolo jednej hodiny po polnoci overila personálne zabezpečenie aj na ďalších oddeleniach. „Novorodenecká jednotka intenzívnej starostlivosti je od piatku zatvorená, povedali nám cez mikrofón. Neurochirurgická JIS-ka, tam nám otvorila sestra, ktorá nám povedala, že majú veľa pacientov, sestry sú dve a na otázku, či je sestra špecialistka v nočnej, nám neodpovedala. My máme informácie, že nie, že ani jedna z nich nemá špecializáciu v intenzívnom ošetrovateľstve,“ dodala Kavecká.

Na mimoriadnom brífingu krátko po polnoci Kavecká zhodnotila situáciu v žilinskej fakultnej nemocnici ako vážnu. „V tomto momente opúšťa brány tejto nemocnice vyše 170 sestier. Príkaz od riaditeľa nemocnice znel jasne, že máme opustiť nemocnicu. V tomto čase opúšťajú nemocnice sestry aj v ďalších mestách – v Prešove, v Trnave, v Trenčíne, v Dolnom Kubíne a v Martine. Sestry budú slovenskému zdravotníckemu systému chýbať. Bez prijatia našich návrhov by to trvalo o niečo dlhšie, ale prišlo by nakoniec k rovnakej situácii. Priemerný vek zdravotnej sestry je vysoký, blíži sa k päťdesiatke a mladšie sestry predovšetkým z dôvodu nízkeho ohodnotenia nemajú záujem vykonávať toto povolanie na Slovensku,“ povedala Kavecká.

Sestry vidia nádej v Národnej rade

Šéfka odborov sestier zdôraznila, že odchodom takmer tretiny sestier prestáva byť žilinská nemocnica plne funkčná. „My neodchádzame od pacienta, ale doslova sme od jeho lôžok vyháňané. Nádej vidíme v Národnej rade, ktorá by mohla vytvoriť tlak na vládu, aby riešila vzniknutú situáciu. Náš zápas dnešným dňom neskončil, práve naopak, naberá na intenzite,“ odkázala približne šesťsto sestrám, ktoré dali výpovede v žilinskej a niekoľkých ďalších nemocniciach na Slovensku.

Hovorkyňa fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Viera Jurčiová v nedeľu popoludní uviedla, že nemocnica funguje v normálnom režime a prerušená nebude ani činnosť OAIM, ako to v sobotu avizovalo vedenie nemocnice. Nedostatok sestier sa podľa Jurčiovej podarilo stabilizovať vďaka spolupráci s nemocnicami v Dolnom Kubíne a v Trstenej, ktoré poslali do Žiliny svoje špecializované sestry ako dočasnú výpomoc. Okrem toho nemocnica podľa hovorkyne v januári uzatvorila pracovné zmluvy s 20 novými sestrami a od 1. februára majú nastúpiť ďalšie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. februára 2016