Zdravotné sestry chcú vytvoriť pozíciu ministerskej sestry

Snem sestier a pôrodných asistentiek chce naďalej presadzovať požiadavky, na ktoré sestry poukazovali podaním hromadných výpovedí.BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) – Zlepšeniu pracovných podmienok sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku by mohlo pomôcť zriadenie odboru ošetrovateľstva s príslušnými kompetenciami na ministerstve zdravotníctva na čele s ministerskou sestrou.

Vyplynulo to z diskusie hostí a delegátov na 16. Sneme Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, ktorý sa konal v piatok 22. a sobotu 23. apríla v mestskom úrade Poprad. Informovala o tom prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.

Akcia „boj za lepšie zdravotníctvo“

Delegáti Snemu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek sa zaoberali akciou boja za lepšie zdravotníctvo a konštatovali, že je potrebné naplniť požiadavky, na ktoré sestry upozorňovali.

„Snem sestier a pôrodných asistentiek zhodnotil túto akciu ako veľmi potrebnú a zaviazal Radu komory a ostatné orgány komory, aby naďalej presadzovali požiadavky, na ktoré sestry poukazovali podaním hromadných výpovedí,“ konštatovala Lazorová s tým, že sestry budú naďalej požadovať tri základné požiadavky.

Sestry v prvom rade požadujú riešiť nedostatok pracovníkov, teda predovšetkým sestier. Kým v Rakúsku má jedna sestra na starosti siedmich pacientov, na Slovensku by sa mala podľa komory starať o 13, ale reálne sa často venuje 30 pacientom.

Pozícia ministerskej sestry nie je novinkou

Ako povedala viceprezidentka komory pre sestry pracujúce v nezdravotníckych zariadeniach Margita Kosturiková, najhoršia je situácia v zariadeniach sociálnych služieb. Jedna sestra sa tam podľa nej nezriedka stará aj o 100 ľudí, pričom okrem ošetrenia dekubitov často stíha podať len lieky či pripraviť lieky na druhý deň.

Druhou požiadavkou sestier je spravodlivo a motivačne oceniť prácu sestier, aby sa do systému dostalo viac nových kolegýň. Treťou požiadavkou je zabezpečiť, aby sa v štruktúre ministerstva zdravotníctva vytvorila pozícia ministerskej sestry s patričnými kompetenciami.

Ako povedal člen Rady a Prezídia komory Milan Laurinc, pozícia ministerskej sestry nie je ničím novým, lebo už bývalý minister zdravotníctva Tibor Šagát sa na konferencii ministrov zdravotníctva v Mníchove zaviazal, že sestry by mali mať pozíciu ministerskej sestry a mali by sa podieľať na politike štátu a ošetrovateľstva zdravotnej starostlivosti.

Hlavnou úlohou tejto pozície by mala byť koordinácia metodických riadení a ošetrovateľských postupov, pretože sestry sa v legislatíve od roku 2004 prakticky nikam neposunuli.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. apríla 2016