Zdravotné poisťovne vlani schválili zhruba 85 percent žiadostí o lieky na výnimku

395394_vszp union dovera.jpg

BRATISLAVA 4. marca (WebNoviny.sk) – Zdravotná poisťovňa Dôvera v roku 2018 schválila 85,8 % žiadostí o úhradu liekov na výnimku, teda takých, ktoré nie sú v kategorizácii.

Ako pre agentúru SITA uviedla zdravotná poisťovňa, schválila ich 1211. „Žiadosti sa najčastejšie týkali liekov na onkologické ochorenia, ochorenia krvi, metabolické, neurologické a kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia pľúc a zriedkavé ochorenia,“ informovala Dôvera.

Najčastejšie žiadosti o výnimky

Zdravotná poisťovňa Union schválila 84,4 % z podaných žiadostí. Ako uviedla, v jej prípade išlo o viac ako 300 schválených výnimiek.

Najčastejšie žiadosti o výnimky boli požadované na diagnózy ako amyotrofická laterálna skleróza, akútny koronárny syndróm, chronická hepatitída C, ochorenia vyvolané baktériami Neisseria meningitidis, trombocytopénia, ťažká aplastická anémia, psoriatická artritída a ankylozujúca spondylitída.

Dlhodobo najnákladnejšie lieky

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) schválila vyše 7000 žiadostí na lieky mimo kategorizácie. Kladne vybavila 85 % všetkých žiadostí.

VšZP vo svojom vyjadrení informovala, že medzi dlhodobo najnákladnejšie lieky sa u nich zaradili tie zo skupiny antineoplastiká a iminomodulátory s približne 70 % podielom na celkových nákladoch na individuálne výnimky.

Patria sem lieky, ktoré sú určené na liečbu onkologických ochorení, liečbu pacientov s hematologickými, renálnymi alebo neuromuskulárnymi poruchami.

Viac k témam: Dôvera zdravotná poisťovňa, lieky, Union zdravotná poisťovňa, VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa, zdravotné poisťovne
Zdroj: Webnoviny.sk – Zdravotné poisťovne vlani schválili zhruba 85 percent žiadostí o lieky na výnimku © SITA Všetky práva vyhradené.

4. marca 2019