Žalobcovia FIFA žiadajú pre Blattera s Platinim doživotie

Seppovi Blatterovi a Michelovi Platinimu sa zdá veľa aj osem rokov.ZÜRICH 12. januára (WebNoviny.sk) – Osem rokov bez futbalu sa im zdá neprimeraný trest za zmluvne nepodchytené 2 milióny švajčiarskych frankov, ale kauza okolo Seppa Blattera a Michela Platiniho sa ešte môže skončiť aj „doživotím“ ich hlavných aktérov.

Žalobcovia etickej komisie Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) žiadajú pre svojho prezidenta Blattera a jeho niekdajšieho poradcu Platiniho najvyššiu možnú sadzbu. „Vyšetrovacia komora mieni napadnúť rozhodnutie ohľadom pánov Blattera a Platiniho na odvolacej komisii FIFA,“ uviedol orgán, ktorého nezávislé postavenie pomáhal Blatter budovať.

Odporúčame:

Blattera a Platiniho potrestali, budú osem rokov bez futbalu

Vplyvným funkcionárom zlomila krk kauza týkajúca sa peňazí, ktoré Platini dostal od FIFA so súhlasom jej šéfa Blattera za služby poradcu z rokov 1998 až 2002 a ktoré nemali žiaden zmluvný základ. Oboch najskôr suspendovali a v decembri im súdna komora etickej komisie vymerala tresty na osem rokov. Písomné odôvodnenia verdiktov dostali len nedávno, čím sa otvorila cesta k odvolaniu.

Platini sa chcel pôvodne obrátiť priamo na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne, čím by celý proces urýchlil a v prípade zrušenia dištancu by sa mohol 26. februára uchádzať o post prezidenta svetového futbalu. FIFA však 60-ročného Francúza upozornila, že musí najskôr počkať na rozhodnutie jej odvolacieho orgánu. Platini sa preto plánov na kandidatúru vzdal, stále si však chce očistiť svoje meno a vrátiť sa na post prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA).

Blatter aj Platini sú vo svojich vyjadreniach ohľadom odvolania u FIFA skeptickí, nádeje vkladajú do CAS či civilných súdov. História si pamätá jeden prípad, keď odvolacia komisia FIFA zmenila trest z ôsmich rokov na doživotie. V roku 2013 vtedajší šéf vyšetrovacej komory etickej komisie Michael Garcia napadol rozhodnutie svojho kolegu zo súdnej komory Joachima Eckerta v úplatkárskej kauze s bývalým členom výkonného výboru Vernonom Manilalom Fernandom zo Srí Lanky. Dosiahol vtedy svoje a CAS doživotný dištanc potvrdil.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. januára 2016