Zadržali muža, ktorý sa mal v mene IS vyhrážať bombou

U zadržaného Čecha bolo vykonané znalecké skúmanie v odbore psychiatria a na základe predbežných výsledkov lekár rozhodol o okamžitej hospitalizácii.Praha 19. decembra (WebNoviny.sk) – Česká polícia zadržala dnes muža, ktorý sa údajne vo štvrtok vyhrážal v mene organizácie Islamský štát (IS) nastražením bomby v Poslaneckej snemovni. Rovnakú vyhrážku údajne adresoval pražskej zoo a ďalším miestam. Podľa servera Novinky.cz o tom dnes informoval hovorca polície Tomáš Hulan.

„Počas štvrtku oznámil na tiesňové linky celkom päťkrát uloženie bomby. Kriminalisti ho vypátrali v priebehu 24 hodín,“ uviedol Hulan.

Celý prípad sa začal vo štvrtok ráno. Operátori linky tiesňového volania prijali prvú vyhrážku o uložení výbušného systému. Ten mal byť uložený v budove parlamentu. Pyrotechnici následne konštatovali, že prehliadka budovy má negatívny výsledok. Ďalšie vyhrážky nasledovali v zhruba hodinových intervaloch.

„Druhá smerovala do pražskej zoologickej záhrady, konkrétne ku klietke s makakmi… Aj v tomto prípade mala následná prehliadka negatívny výsledok,“ povedal hovorca. Tretia vyhrážka bola trojnásobná a mala medzinárodný presah. Jej autor totiž upozorňoval, že tentoraz je bomba uložená na troch miestach vo švajčiarskom Zürichu. Jedným z týchto miest malo byť tamojšie letisko, ďalším kaviareň.

Prípadom sa začali okamžite zaoberať kriminalisti, ktorým sa dnes podarilo pri stanici Veleslavín zadržať 30-ročného, česky hovoriaceho muža. Ten sa ku všetkým piatim vyhrážkam priznal.

Či sa však muž za šírenie poplašnej správy dostane pred súd, je otázne. U zadržaného bolo totiž vykonané znalecké skúmanie v odbore psychiatria a na základe predbežných výsledkov lekár rozhodol o okamžitej hospitalizácii zadržaného v psychiatrickom zariadení.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. decembra 2015