Za neúspechom Kučeru v Luxemburgu sú iné dôvody ako odbornosť, myslia si Gál aj Lajčák

405136_img_5247_copy 676x451.jpg

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Na neúspech v poradí už štvrtého uchádzača na post dodatočného sudcu všeobecného súdu Európskej únie v Luxemburgu Michala Kučeru sa bližšie pozrie minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) a aj šéf rezortu zahraničia Miroslav Lajčák.

Obaja ministri sa navyše domnievajú, že za neúspechom sú iné dôvody ako slabá odborná pripravenosť našich nominantov. Aké konkrétne by to mali byť po stredajšom rokovaní vlády SR neprezradili. Slovensko je jedinou krajinou, ktorá sa márne pokúša obsadiť tento post už od roku 2016.

Informáciu o tom, že poradný výbor neodporučil ani nomináciu Kučeru priniesla agentúra SITA. Ministri vládnej koalície chcú počkať na oficiálne stanovisko, Lajčák sa chce téme venovať aj osobne.

Slovenskí nominanti boli dobre pripravení

„Nie je to dobrá správa pre Slovensko, ale už ani pre Európsku úniu. Počkáme na oficiálne stanovisko, prečo pán Kučera neuspel,“ odpovedal Gál na otázku, čo hovorí na Kučerov neúspech. Podľa jeho slov boli slovenskí nominanti dobre pripravení po odbornej stránke, a preto treba zrejme príčinu hľadať inde.

„Kandidáti boli veľmi dobrí a vidíme tu istí nepomer oproti iným krajinám. Skutočne nechápem, čo sa mohlo stať. Ak boli pochybnosti, tak pri prvých dvoch kandidátoch, ale pri pánovi Rumanovi aj Kučerovi sa podľa mňa nedá hovoriť o nedostatočných skúsenostiach. Musíme sa preto na túto skutočnosť pozrieť inak, lebo štyroch kandidátov ešte nikomu neodmietli,“ povedal Gál.

Pred Kučerom sa uchádzali o post dodatočného sudcu traja nominanti Súdnej rady SR a vlády SR. Okrem súčasnej verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej aj Radoslav Procházka a Ivan Rumana.

Odmietnuť štyroch zástupcov nie je normálne

Šéf rezortu zahraničia Miroslav Lajčák sa tejto téme bude venovať aj osobne. Ako povedal novinárom po stredajšom rokovaní vlády, má zmysel, aby v tejto inštitúcii malo Slovensko svojho zástupcu.

„Určite má zmysel tam poslať nášho zástupcu. Nie je to úplne normálne, že nám odmietli štyroch kandidátov. Zároveň odmietam uveriť tomu, že nemáme vhodného zástupcu na tento post,“ uviedol Lajčák.

„V najbližších dňoch sa budem venovať tejto téme aj osobne. Nechcem špekulovať, ale iným krajinám prechádzajú uchádzači a nám nie. Chcem vedieť, či je za tým fakt, že Súdna rada SR posiela zlých kandidátov, čo si ja osobne nemyslím, alebo je za tým nejaký iný dôvod,“ doplnil minister. Lajčák nekonkretizoval iné dôvody trvalého neúspechu Slovenska.

Viac k témam: minister spravodlivosti SR, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo spravodlivosti SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Za neúspechom Kučeru v Luxemburgu sú iné dôvody ako odbornosť, myslia si Gál aj Lajčák © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2019