Za desaťeurovú spájkovačku mali školy zaplatiť 117 eur

Politická strana Šanca podá trestné oznámenie za zmanipulované tendre v školstve. Eva Babitzová si je istá tým, že do tohto tunelovania sú namočené špičky Smeru-SD.BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) – Politická strana Šanca podá v najbližších dňoch trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za zanedbanie povinnosti pri správe cudzieho majetku. Ministerstvo školstva podľa predsedníčky strany Evy Babitzovej manipulovalo verejné obstarávanie v prípade pomôcok na technické vyučovanie.

Odporúčame:

Štrajkujúci učitelia napísali otvorený list do Bruselu

„Štátny inštitút odborného vzdelávania rozdeľuje eurofondy a vypisuje projekty. Už v roku 2013 obstarával sériu pomôcok na technické vyučovanie za obrovské milióny eur, pričom jediným uchádzačom bola firma Kvant,“ poznamenala s tým, že smerácki politici systematicky tunelujú školstvo. „Šanca nachytala Smer s rukami vo vreckách našich školákov, zatiaľ čo vonku mrznú mizerne zaplatení učitelia,“ povedala na tlačovej konferencii v Bratislave s tým, že ak budeme tunelovať školstvo, je to to najhoršie, čo môžeme spraviť.

Plagát za 492 eur

Na základe obstarávania dodala firma do škôl spájkovačku, ktorá stojí podľa predsedníčky Šance bežne v obchode 10 eur. Ako pokračovala, prihodili niečo navyše a zrazu jej cena stúpla na 117 eur. „Obstarali tiež reťazovú pílu, ktorej cena v obchode je 90 eur, pričom školy za ňu zaplatili 580 eur,“ poznamenala.

Ministerskí úradníci sa tiež podľa nej rozhodli, že za plagát o zabezpečovacích prvkoch v domácnosti či rozvode plynu v domácnostiach dajú 492 eur, pričom, ako dodala, podobná mapa v kníhkupectve môže stáť približne 20 eur. „Toto všetko platia školy z našich peňazí,“ zdôraznila.

Strana má tiež k dispozícii zmluvu o nenávratný finančný príspevok, ktorú podpísal Štátny inštitút odborného vzdelávania a týka sa plagátov s názvom „Súbor lineárnych učebných pomôcok na znázornenie lineárno-inštalačných prvkov“. „Ako vybrali 492 eur za plagát zostáva záhadou,“ povedala Babitzová novinárom.

Firma Kvant si „vypodnikala“ milióny eur

Firma Kvant podľa Evy Babitzovej za posledné roky takto „vypodnikala“ 56 miliónov eur, pričom v tejto chvíli sa na ministerstve školstva rozdeľuje ďalších 190 miliónov eur z eurofondov opäť pre firmu Kvant cez Štátny inštitút odborného vzdelávania. „Zápisnica bola podpísaná vlani v septembri, dodnes ju ministerstvo nezverejnilo,“ poznamenala. Takáto zlodejčina je podľa nej príšerná, keď niekto okráda samotné deti.

Predsedníčka Šance si je istá tým, že do tohto tunelovania sú namočené špičky Smeru-SD. „Nemáme konkrétne prepojenie, že by tam figuroval konkrétny človek, no podozrenie je zjavné,“ povedala s tým, že ide o zmanipulované verejné obstarávanie. Trestné oznámenie za zanedbanie povinnosti pri správe cudzieho majetku momentálne strana konzultuje so svojimi právnikmi, podá ho v najbližších dňoch.

Agentúra SITA požiada o stanovisko ministerstvo školstva.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. februára 2016