Z USA vyrazila na Kubu výletná loď, prvýkrát po desaťročiach

Dosiaľ posledná takáto výletná plavba, z iného prístavu v USA, sa uskutočnila v roku 1978. Miami 2. mája (WebNoviny.sk) – Prvá výletná loď zo Spojených štátov amerických po niekoľkých desaťročiach sa vydala v nedeľu na historickú plavbu na Kubu. Loď Adonia spoločnosti Carnival Corp. so 704 cestujúcimi vyrazila z prístavu v Miami v nedeľu popoludní miestneho času, v kubánskej metropole Havana ju očakávajú v priebehu dnešného dňa (miestneho času). Počas sedemdňovej výletnej plavby zavíta tiež do prístavov Cienfuegos a Santiago de Cuba, informovala agentúra AP.

Výletná plavba prišla po tom, ako Kuba zmiernila svoje predpisy zakazujúce ľuďom, ktorí sa narodili na komunistickom ostrove, cestovať do krajiny po mori. Obnovenie výletných plavieb je dôležitou súčasťou snahy vlády prezidenta USA Baracka Obamu o posilnenie cestovného ruchu s Kubou po rozhodnutí o obnovení diplomatických stykov a postupnej normalizácii vzťahov z decembra 2014. Dosiaľ posledná takáto výletná plavba, z iného prístavu v USA, sa uskutočnila v roku 1978.

Spoločnosť Carnival Corp. pri prvom oznámení o úmysle obnoviť tieto plavby uviedla, že v dôsledku kubánskych predpisov nepovolí vstup na palubu pasažierom narodeným na Kube. Kubánska komunita v Miami reagovala podaním žaloby pre obvinenia z diskriminácie. Firma preto oznámila, že na Kubu sa bude plaviť len v prípade zmeny tamojších predpisov, ku ktorému Havana pristúpila 22. apríla tohto roka. V nedeľu tak na lodi Adonia na Kubu vyplávali aj cestujúci pochádzajúci z tejto krajiny.

Výletné plavby z Miami na Kubu bude uvedená spoločnosť prevádzkovať pod svojou značkou Fathom každý druhý týždeň. Na pasažierov čaká podľa webovej stránky Carnival Corp. za ceny lodných lístkov začínajúce od 1800 dolárov (cca 1600 eur) za osobu rad kultúrnych a vzdelávacích aktivít vrátane lekcií španielčiny.

Sedemdesiattriročný pasažier Rick Schneider pre noviny The Sun-Sentinel povedal, že na možnosť vydať sa na takúto cestu čakal celé desaťročia – naposledy ju premeškal ešte v roku 1957. Pri tejto príležitosti si kúpil kubánsku vlajku, ktorou z paluby mával na protestujúcich v miamskom prístave.
Kubánska vláda tvrdí, že zmenou svojej doterajšej politiky týkajúcej sa cestovania do krajiny po mori odstránila zákazy zavedené v čase, keď kubánski exulanti uskutočňovali útoky z mora po prvej revolúcii na ostrove.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. mája 2016