Z filmárov Matrixu sú ženy, obaja Wachowskí zmenili pohlavie

Lillina staršia sestra Lana Wachowská začala otvorene žiť ako žena už v roku 2000.Los Angeles 12. marca (WebNoviny.sk) – Dvaja americkí filmoví tvorcovia boli v minulosti známi ako filmárske duo The Wachowskis – bratia Andy a Larry. Dnes je už zo staršieho Larryho transrodová žena Lana. Súrodenci neboli slávni vďaka tomu, aké majú pohlavie, ale vďaka sérii kultových sci-fi filmov Matrix. Teraz však aj Andy verejne oznámil, že je už transrodovou ženou a v rodine a medzi priateľmi žije otvorene ako Lilly. Rozhodol sa to zverejniť sám, pretože sa mu tým vyhrážal britský bulvár.

„Áno, som transrodová žena,“ napísala mladšia z dvojice sestier Lilly Wachowská vo vyhlásení, zverejnenom v utorok v chicagských novinách pre homosexuálov Windy City Times. „Priznala som to priateľom a rodine. Väčšina ľudí v práci to vie tiež. Každý to berie s pokojom,“ dodala Lilly, ktorú v stredu citovala agentúra DPA. Lilly Wachowská (48) uviedla, že sa to rozhodla zverejniť po tom, ako ju reportér z britského bulvárneho denníka Daily Mail prekvapil žiadosťou o rozhovor o jej zmene pohlavia, veď dovtedy to bola tajná súkromná záležitosť.

Filmárka vo vyhlásení ostro kritizovala denník za článok z roku 2012, v ktorom zverejnil priznanie transrodovej učiteľky v Británii a tá neskôr spáchala samovraždu. „Byť transrodovým človekom nie je ľahké,“ napísala filmárka. „Keď ste transrodová osoba, musíte čeliť tvrdej realite života vo svete, ktorý je k vám otvorene nepriateľský,“ dodala. Denník Daily Mail vo vyhlásení napísal, že sa nesnažil „nútiť“ Wachowskú k verejnému priznaniu o zmene pohlavia.

Lillina staršia sestra Lana Wachowská začala otvorene žiť ako žena v roku 2000, vyplýva to z internetovej stránky Biography.com. A v roku 2012 začala verejne rozprávať o svojej rodovej identite. Dvojica Wachowských píše filmové scenáre a režíruje hollywoodske filmy už dve desaťročia. Ako bratia Wachowskí má na konte scenár a réžiu trileru Pasca či filmovej série Matrix. Súrodenci Wachowskí stoja tiež za sci-fi filmami Atlas mrakov a Jupiter na vzostupe či za televíznym seriálom Sense8.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. marca 2016