Vyššia minimálna mzda pomôže len štyrom percentám Slovákov, podľa elektrotechnikov hrozí prepúšťanie

424448_gettyimages 1126672780 676x451.jpg

18.9.2019 (Webnoviny.sk) – Napriek ochladzovaniu ekonomiky a neustálemu volaniu zamestnávateľov po stabilite a predvídateľnosti sa na Slovensku prijímajú opatrenia, ktoré deformujú podnikateľské prostredie a výrazne ohrozujú zamestnanosť. Tvrdia to predstavitelia Zväzu elektrotechnického priemyslu SR.

Väčšia iniciatíva Pellegriniho vlády

„Už dnes v elektrotechnickom sektore pociťujeme znížený počet objednávok na rok 2020. Zamestnávatelia viac ako kedykoľvek predtým potrebujú predvídateľnosť mzdových výdavkov na niekoľko rokov vopred, stabilitu a systémovosť prijímaných legislatívnych opatrení,“ uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár zväzu Andrej Lasz.

Celému odvetviu by podľa neho pomohla aj väčšia iniciatíva vlády v oblasti vedy a výskumu. „Práve inovácie prispejú k výrobe s väčšou pridanou hodnotou, čo zvyšuje konkurencieschopnosť v celosvetovom meradle,“ doplnil.

Firmám pôsobiacim v elektrotechnickom priemysle sa nepáči snaha o ďalšie navýšenie minimálnej mzdy. Skokovitý nárast minimálnej mzdy má podľa ich predstaviteľov negatívny vplyv na konkurencieschopnosť ekonomiky a zároveň priamy vplyv na pracovné miesta.

Podniky budú nútené prepúšťať

„V elektrotechnickom priemysle ľudia za minimálnu mzdu nepracujú, avšak tým, že minimálna mzda je napojená na príplatky za prácu, jej nesystémové a radikálne zvyšovanie môže mnohé podniky ohroziť natoľko, že budú nútené prepúšťať. Zvýšením minimálnej mzdy o niekoľko desiatok eur pomôžeme 4 % Slovákov, ktoré ju poberajú. Oveľa viac ľudí to však môže pripraviť o prácu,“ myslí si Lasz. Podobne pritom na snahu o navyšovanie minimálnej mzdy reagovali v minulosti aj predstavitelia strojárskeho či chemického priemyslu.

O úprave minimálnej mzdy bude parlament rokovať na aktuálnej septembrovej schôdzi. Poslanci za Smer-SD predložili návrh novely zákona, podľa ktorého by najnižšie hrubé zárobky na Slovensku od roku 2021 tvorili najmenej 60 % z priemernej mzdy na Slovensku.

V roku 2021 by tak minimálna mzda mala dosiahnuť aspoň 60 % z priemernej mzdy na Slovensku v roku 2019. Rokovať sa bude aj o návrhu novely Zákonníka práce od poslancov za SNS, podľa ktorého majú mať aj rodičia do 33 rokov veku od začiatku budúceho roka nárok na päť týždňov dovolenky namiesto súčasných štyroch týždňov.

Viac k témam: minimálna mzda, práca, prepúšťanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vyššia minimálna mzda pomôže len štyrom percentám Slovákov, podľa elektrotechnikov hrozí prepúšťanie © SITA Všetky práva vyhradené.

18. septembra 2019