Vysoká komisárka OSN varuje pred rastom globálnej nerovnosti, kritizuje aj postoj Izraelu

405155_switzerland_un_human_rights_09942 8f9441e784864f3ba10a33acefc872ef 676x451.jpg

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová varovala pred hrozbou narastajúcej globálnej nerovnosti súvisiacej s príjmami, zdravím a s prístupom k zdrojom a spravodlivosti.

Za posledné mesiace sme videli ľudí protestovať v uliciach po celom svete,“ uviedla Bacheletová. Vo svojom prejave na pôde Rady OSN pre ľudské práva sa zvlášť zamerala na vlnu protestov v Sudáne ako aj v Haiti a vo Francúzsku. Varovala tiež pred „existenciálnou hrozbou“ nenávistných prejavov a xenofóbie.

Neúmerné použitie sily

Komisárka OSN vyjadrila znepokojenie na tým, že požiadavky občanov protestujúcich proti nerovnosti sa stretli „s násilným a neúmerným použitím sily, svojvoľným zatýkaním, mučením a dokonca zabíjaním bez poroty alebo súdu„.

Ako pokračovala, „v Sudáne boli protesty proti neľútostným ekonomickým podmienkam a zlému vládnutiu násilne potlačené bezpečnostnými zložkami, niekedy za použitia ostrej munície„. Poukázala na Venezuelu ako na príklad, kedy porušovanie občianskych a politických práv môže akcentovať nerovnosť a zhoršovanie sa ekonomických podmienok.

Zločiny proti ľudskosti v Izraeli

Bacheletová tiež kritizovala Izrael za jeho blokádu Pásma Gazy a uviedla, že ľutuje „okamžité odmietnutie“ správy vyšetrovacej komisie Rady OSN pre ľudské práva Izraelom „bez akéhokoľvek komentovania vzniknutých veľmi vážnych otázok„.

Experti OSN sa minulý týždeň vyjadrili, že izraelské bezpečnostné jednotky mohli minulý rok počas zásahov proti palestínskym demonštrantom na hranici Izraela s Pásmom Gazy spáchať vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. OSN prešetruje smrť 189 Palestínčanov a podľa expertov je odôvodnené si myslieť, že izraelskí ostreľovači zastrelili deti, zdravotníkov a novinárov napriek tomu, že boli ľahko rozpoznateľní. Izrael tieto obvinenia odmieta a správu považuje za „nepriateľskú, klamlivú a zameranú proti Izraelu„.

Viac k témam: OSN Organizácia spojených národov, Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR)
Zdroj: Webnoviny.sk – Vysoká komisárka OSN varuje pred rastom globálnej nerovnosti, kritizuje aj postoj Izraelu © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2019