Výnimočný stav by mal vo Francúzsku platiť do júla 2017

Výnimočný stav vyhlásili vo Francúzsku po teroristických útokoch v Paríži v novembri 2015, ktoré si vyžiadali životy 130 ľudí.PARÍŽ 10. decembra (WebNoviny.sk) – Francúzska vláda sa v sobotu vyjadrila, že požiada parlament o schválenie predĺženia výnimočných opatrení v krajine do júla 2017.

Premiér Bernard Cazeneuve povedal, že výnimočný stav by mal zostať naďalej v platnosti vzhľadom na parlamentné a prezidentské voľby v nadchádzajúcich mesiacoch.

Výnimočné opatrenia sa zo zákona končia 15 dní po demisii vlády. Manuel Valls odstúpil z funkcie premiéra v utorok, aby sa mohol venovať kampani pred prezidentskými primárkami socialistov. Funkciu predsedu vlády po ňom prevzal bývalý minister vnútra Cazeneuve.

Výnimočný stav vyhlásili vo Francúzsku po teroristických útokoch v Paríži v novembri 2015, ktoré si vyžiadali životy 130 ľudí. Polícii poskytuje rozšírené právomoci, napríklad môže robiť domové prehliadky a zhabať počítačové údaje bez toho, aby na to mala príkaz. Ľudskoprávne organizácie to však kritizujú.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. decembra 2016