Vojna na Ukrajine je zamrznutý konflikt, tvrdí OBSE

Obeťami konfliktu v Donbase sa za vyše dva roky jeho trvania stalo už viac ako 9000 ľudí. New York 17. mája (WebNoviny.sk) – Generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Lamberto Zannier sa domnieva, že situácia na východe Ukrajiny má znaky „zamrznutého konfliktu“.

V rozhovore s novinármi v newyorskom sídle OSN Zannier v tejto súvislosti upozornil, že v samozvaných republikách vyhlásených na východnej Ukrajine sa objavili napríklad policajné zložky – s vlastnou uniformou a rozlišujúcimi znakmi. Dodal, že to je stav, aký vídať v iných oblastiach zamrznutých konfliktov, napríklad v Podnestersku. Podľa agentúry TASS Zannier upozornil, že „progresívny rozvoj miestnych štruktúr“ sťažuje politickú súčinnosť.

Podľa údajov OSN sa obeťami konfliktu v Donbase za vyše dva roky jeho trvania stalo už viac ako 9000 ľudí. O spôsoboch urovnania konfliktu sa rokuje na viacerých úrovniach; jednou z nich sú aj stretnutia kontaktnej skupiny v Minsku. V oblasti konfliktu však ani napriek podpísaným dohodám o prímerí prestrelky neutíchajú.

Od marca roku 2014 v oblasti pracuje aj monitorovania misia OBSE, ktorej hlavnou úlohou je kontrolovať situáciu, pokúšať sa sprostredkovať dialóg medzi stranami konfliktu a monitorovať prípady narušenia dohody o prímerí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. mája 2016