Vodohospodári opravili pri Vojke poškodený breh Dunaja

Breh opravovali pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku spolu so špecializovanou stavebnou spoločnosťou.BRATISLAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – Slovenský vodohospodársky podnik ukončil v utorok 13. septembra opravu poškodenej hrádze v prívodnom kanáli Vodného diela Gabčíkovo.

Poškodenie hrádze spôsobila ešte v nedeľu 11. septembra loď Anesha. Pre opravu museli znížiť hladinu a dočasne pozastaviť plavbu na Dunaji. Informoval o tom hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Pavel Machava.

Odporúčame:

Kapitána výletnej lode, čo havarovala pri Vojke, obvinili

Breh opravovali pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku spolu so špecializovanou stavebnou spoločnosťou. Pred začatím prác posúdil stav poškodenia potápač, ktorý pod vodnou hladinou zisťoval rozsah poškodenia.

„Teleso hrádze sa skladá z niekoľkých vrstiev, ktoré zaručujú nepriepustnosť hrádze. Poškodené boli izolačné vrstvy, ako aj samotné teleso hrádze,“ uviedol Machava s tým, že pri oprave dosypali teleso hrádze a položili dve vrstvy špeciálneho asfalto-betónového tesnenia. Na zabezpečenie vodonepriepustnosti na povrch aplikovali aj takzvanú asfaltovú pečať.

Po ukončení prác začali vodohospodári s postupným zvyšovaním hladiny v prívodnom kanáli a zdrži Vodného diela Gabčíkovo. Plánovanú výšku by mali dosiahnuť dnes doobeda. Obnovenie plavby očakávajú počas dnešného dňa. Výšku hladiny na Dunaji pritom dnes premeriava vytyčovacie plavidlo, ktoré prevádzkuje Slovenský vodohospodársky podnik.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. septembra 2016