Vodca Kim Čong-un možno chystá ďalší test jadrovej bomby

Špekulácie o piatom teste jadrovej bomby sa objavili už v marci, keď vodca Kórejskej ľudovodemokratickej republiky nariadil test jadrovej hlavice a balistických rakiet, ktoré sú schopné takého hlavice niesť.SOUL 18. apríla (WebNoviny.sk) – Existujú náznaky, že Severná Kórea sa pripravuje uskutočniť v poradí už piaty test jadrovej bomby, informovala v pondelok juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje.

Podľa agentúry AP prezidentka na pravidelnej schôdzke so svojím hlavným poradcom uviedla, že Severná Kórea by mohla uskutočniť test preto, aby pozdvihla morálku obyvateľstva v čase, keď čelí medzinárodným sankciám. Tých sa dočkala za štvrtú jadrovú skúšku a odpálenie balistickej rakety začiatkom tohto roka.

Odporúčame:

Severná Kórea sa pokúsila odpáliť balistickú raketu

Južná Kórea obvinila vodcu Kima, že odpálil ďalšiu raketu

Severná Kórea pohrozila útokom na prezidentský palác v Soule

Severná Kórea odpálila niekoľko rakiet krátkeho doletu

Všetky predchádzajúce štyri jadrové testy sa konali v zariadení Pchunggje na severovýchode krajiny. Pak Kun-hje nekonkretizovala náznaky prípravy ďalšieho jadrového testu, nariadila však armáde, aby bola pripravená na provokáciu zo strany Pchjongjangu.

Špekulácie o piatom teste jadrovej bomby sa objavili už v marci, keď vodca Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Čong-un nariadil test jadrovej hlavice a balistických rakiet, ktoré sú schopné takého hlavice niesť.
Podľa analytikov by sa test mohol uskutočniť ešte pred zjazdom Kórejskej strany práce, ktorý bude začiatkom mája. A to z toho dôvodu, aby si Kim Čong-un vylepšil na domácej pôde obraz mocného lídra a upevnil si moc.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. apríla 2016