Video: V Prahe pristálo najväčšie lietadlo na svete

Obrie nákladné lietadlo odvezie do Perthu turbogenerátor, ktorý vyrobila plzenská firma Brush. Praha 10. mája (WebNoviny.sk) – Najväčšie lietadlo na svete Antonov An-225 Mrija pristálo dnes predpoludním na pražskom Letisku Václava Havla. Do Česka priletelo z Ukrajiny a vo štvrtok 12. mája zamieri do Austrálie, kam prepraví 117-tonový generátor, informuje spravodajský portál Novinky.cz.
Obrie nákladné lietadlo odvezie do Perthu turbogenerátor, ktorý vyrobila plzenská firma Brush.

Podobné zariadenia sa zvyčajne prevážajú loďou, avšak koncový zákazník – spoločnosť Worsley Alumina – potrebuje generátor dodať čo najskôr. Do cieľa by mal doraziť o šesť dní. Generátor dlhý 8,8 metra a široký 3,5 metra bude vyrábať elektrinu iba pre prevádzku firmy Worsley Alumina, ktorá patrí k najväčším ťažobným spoločnostiam bauxitu a výrobcom hliníka na svete.

Antonov An-225 Mrija je najdlhším a najťažším lietadlom na svete. Má dĺžku 84 metrov, rozpätie krídel 88,4 metra a hmotnosť prázdneho lietadla je 175 ton. Stroj poháňa šesť motorov, jeho cestovná rýchlosť je 800 kilometrov za hodinu a maximálna rýchlosť ešte o 50 kilometrov za hodinu vyššia. Lietadlo vyrobili v roku 1988 v bývalom Sovietskom zväze.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. mája 2016