Video: Úradníci vydesili prvákov, Marca vyviedli z triedy

Spôsob odobratia malého Marca bol podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej neakceptovateľný.BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) – O prípad sedemročného Marca, ktorého v piatok na základe rozhodnutia súdu prišiel do školy v obci Brehy (okr. Žarnovica) zobrať vyšší súdny úradník v sprievode sociálnej pracovníčky a chlapcovej matky, sa zaujímal minister sociálnych vecí Ján Richter aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Obaja sa zhodli na tom, že výkon súdneho rozhodnutia, na základe ktorého bol chlapec odobratý zo starostlivosti starej mamy a zverený do starostlivosti matky, bol urobený neadekvátne, neakceptovateľne a neprofesionálne. Oba rezorty chystajú preto zmeny, ktoré by mali zamedziť opakovaniu sa takýchto prípadov.

Postup úradníkov, ktorí sa zúčastnili na výkone súdneho rozhodnutia, sa preveruje. Na prípad upozornila aktivistka a blogerka Monika Kozelová. Obrátila sa na ňu škola s prosbou o pomoc. Chlapca prišli odobrať priamo na vyučovanie, svedkom boli aj jeho spolužiaci a škola nebola o tom vopred informovaná.

O malého Marca sa takmer od narodenia starala stará mama, súd ho po siedmich rokoch prisúdil matke. Prípadom sa zaoberá aj prokuratúra. Hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová informovala agentúru SITA., že prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek vydal pokyn krajskému prokurátorovi v Banskej Bystrici „okamžite preskúmať túto vec na trestnom aj na netrestnom úseku a prijať prípadné opatrenia.“

Podľa Žitňanskej došlo k viacerým zlyhaniam

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská avizuje zmenu vykonávacej vyhlášky a pravidiel výkonu súdneho rozhodnutia. Bez ohľadu na prípad malého Marca sa totiž na ministerstve venujú tejto téme a na základe poznatkov a skúseností z praxe pripravujú zmenu pravidiel.

Ministerka uviedla, že je za špecializáciu ľudí, ktorí sa venujú tejto agende a za zmenu ich prípravy, o čom chce diskutovať aj s predstaviteľmi Justičnej akadémie. „Musíme veľmi vážne preventívne zareagovať a intenzívne pracovať s ľuďmi, ktorí robia výkon súdneho rozhodnutia,“ zdôraznila. V prípade výkonu súdneho rozhodnutia pri Marcovi došlo podľa Žitňanskej k viacerým zlyhaniam. „Každý, kto robí takýto výkon rozhodnutia, musí zároveň vnímať aj citlivosť prípadu a zabezpečiť výkon tak, aby bolo dieťa čo najmenej traumatizované,“ zdôraznila.

Minister Richter chce konkretizovať metodický postup, ako majú postupovať sociálne pracovníčky pri výkone takýchto súdnych rozhodnutí. Podľa neho sociálni pracovníci by mali mať právo vstúpiť do výkonu súdneho rozhodnutia a zamedziť mu. Zdôraznil, že musia mať ambíciu, aby výkon súdneho rozhodnutia bol čo najprofesionálnejší a v záujme dieťaťa.

V prípade Marca sociálna úradníčka zákon podľa ministra neporušila, ale mala vstúpiť do procesu a trvať na tom, aby akt bol uskutočnený tak, aby dieťa nemalo traumu, aj keď do istej miery je to vždy trauma. Nehovoriac o tom, že istej traume boli v tomto prípade vystavané aj ďalšie deti, ktoré boli v triede, upozornil minister. Richterovi je celý prípad ľudsky „veľmi, veľmi ľúto“. Celý výkon súdneho rozhodnutia bol urobený neprofesionálne, laicky povedané „na hulváta“ a nesmie sa to viac opakovať, vyhlásil. Z ľudského hľadiska je prekvapený, že pri tom bola matka a pripustila to.

Prípad nie je štandardný, hovorí Kozelová

Opozičné poslankyne Erika Jurinová (OĽaNO-Nova), Natália Blahová (SaS) a Martina Šimkovičová (Sme rodina) chcú zvolať rokovanie parlamentného výboru pre ľudské práva, na ktorom chcú zistiť, či sedemročný Marco bol odobratý starej matke nezákonným spôsobom. Jurinová je predsedníčkou výboru. Jeho rokovanie musí zvolať do siedmich dní, ak o to požiada tretina jeho členov.

Podľa Kozelovej prípad nie je štandardný. „Odobratie dieťaťa bolo neprijateľné,“ povedala v stredu na tlačovej besede. Podľa nej na prípade pracuje tím advokátov. Jurinová pripomenula, že záujem dieťaťa musí byť prvoradý. „Dieťa žilo v láskyplnom prostredí a bolo z neho vytrhnuté,“ zdôraznila s tým, že sa rozhodla spolu s kolegyňami zvolať mimoriadne rokovanie výboru. Na výbor pozvú ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú a ministra práce Jána Richtera. „Chceme vysvetlenie konania úradníkov a ako to budú riešiť. Medializovaný bol len jeden prípad, ale takéto prípady sa často opakujú,“ konštatovala Jurinová.

Stará mama nevie, kde je Marco

Poslankyňa SaS Natália Blahová označila postup úradov za gestapácky.

„Videli sme, ako štátne úrady pristupujú k deťom. Kde bolo právo dieťaťa byť vypočuté? Úrady sa majú dieťaťa pýtať na jeho názory. Dieťa môže rozhodnúť o svojom živote. Marco vypočutý nebol,“ zdôraznila. Takto však podľa nej prebieha väčšina výkonov súdnych rozhodnutí. „Títo úradníci sú na mieste činu ombudsmanom dieťaťa. Na videu nie je vidno, že kolízna opatrovníčka vystúpila na obranu dieťaťa. Bol porušený zákon a postup, ale aj ľudské práva a práva dieťaťa,“ povedala.

Blahová požiada verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú na preskúmanie výkonu rozhodnutia. „Podávam podnet na ministerstvo práce, aby prešetrilo konanie kolíznej opatrovníčky a rezort spravodlivosti vyššieho súdneho úradníka. Poškodené nebolo jediné dieťa, ale ďalších dvanásť detí, ktoré konaním utrpeli traumu,“ dodala.

Podľa Kozelovej stará matka volala na úrady, kde jej povedali, že je vo Švajčiarsku, kde chodí do školy. Potom sa opravili, že možno je v Česku. Zdôraznila však, že úrady nechcú povedať, kde sa Marco nachádza.

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová si myslí, že ombudsmanka pre deti Viera Tomanová sa mala do piatich minút od medializácie prípadu celej veci ujať.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. mája 2016