3.9.2019 (Webnoviny.sk) – Iba pred desiatimi dňami utrpeli prvú prehru za ostatných 13 rokov, keď podľahli Austrálčanom, a v utorok neboli ďaleko od ďalšej. Obhajcovia trofeje na basketbalových majstrovstvách sveta v Číne, hráči Spojených štátov amerických, môžu po zápase základnej E-skupiny proti Turkom rozprávať o obrovskom šťastí.

Mužstvo trénera Gregga Popovicha delilo od prehry niekoľko sekúnd a zachránila ho akurát nedostatočná chladnokrvnosť tureckých reprezentantov v koncovke stretnutia. Američania nakoniec vyhrali 93:92 po predĺžení.

Zápas mali v rukách Turci, nie Američania

Turci mali na dosah senzáciu na úkor najväčšieho favorita MS. Vo farbách tímu z „krajiny polmesiaca“ od začiatku žiaril hlavne Ersan Ilyasova z Milwaukee Bucks, ktorý zaznamenal najviac bodov spomedzi všetkých hráčov na šanghajskej palubovke (23).

„Zápas bol v našich rukách, nie v amerických,“ uviedol podľa webu NBC Sports Furkan Korkmaz, na klubovej úrovni hráč tímu NBA Philadelphia 76ers.

Američania vyhrávali dve minúty pred koncom stretnutia 79:74, ale Turci sa sériou siedmich bodov dostali do vedenia. Pri pokuse Jaysona Tatuma spoza trojkového oblúka 0,1 sekundy pred koncom sa však dopustili faulu a hráč Bostonu Celtics dostal k dispozícii tri trestné hody. Dva z nich premenil a nasledovalo predĺženie.

Turecko v závere zlyhalo

Aj v ňom sa už-už zdalo, že Turecko dokráča k veľkému triumfu. Dogus Balbay a Cedi Osman však zlyhali v závere stretnutia pri všetkých štyroch trestných hodoch. Hlavne dva pokusy druhého menovaného osem sekúnd pred koncom mohli definitívne rozhodnúť.

Ako sa to má, ukázal dve sekundy pred záverom predĺženia Khris Middleton – zabezpečil pre USA druhé víťazstvo na šampionáte aj postup do vyraďovacej časti turnaja.

„Z tohto víťazstva sme veľmi nadšení. Bol to neuveriteľný zápas, po ktorom je toho dosť, čo musíme zlepšiť. Máme mladý tím, stále učíme. Myslím si, že tento triumf nám pomôže posunúť sa na inú úroveň,“ povedal podľa webu televíznej stanice ESPN Američan Kemba Walker.

Viac k témam: Majstrovstvá sveta v basketbale, NBA
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Turci boli sekundy od skalpu Američanov, v závere stretnutia zlyhali v koncovke © SITA Všetky práva vyhradené.