V piatkových zápasoch play-off NHL vyhrávali hostia. Držitelia Prezidentského pohára, hráči Washingtonu Capitals, premárnili aj druhý pokus na uzavretie série s Philadelphiou. V súbojoch a Stanleyho pohár sa udržali aj ‚divosi‘. O triumfe ‚ostrovanov‘ na ľade Floridy v 96. minúte rozhodol Quine.NEW YORK 23. apríla (WebNoviny.sk) – Hokejisti San Jose sa stali po hráčoch Tampy Bay druhým tímom, ktorý si vybojoval postup do 2. kola play-off v NHL. V piatkovom piatom súboji štvrťfinále Západnej konferencie San Jose zvíťazilo na ľade Los Angeles 6:3 a vyradilo tak dvojnásobného držiteľa Stanleyho pohára z ostatných piatich sezón.

V drese Sharks strelil dva góly vrátane víťazného mladý Fín Joonas Donskoi (24), v tíme Kings končí sezónu aj slovenský útočník Marián Gáborík. Z piatich súbojov play-off skúsený 34-ročný krídelník absolvoval štyri s bilanciou jedna asistencia. Gáborík predtým viac ako dva mesiace pauzoval so zranením a tréner národného tímu Zdeno Cíger s ním neráta pre účasť na MS 2016 v Petrohrade a Moskve. Hráči San Jose prekročili prah 1. kola play-off prvýkrát od roku 2013.

‚Letci‘ a ‚divosi‘ žijú

Čo sa podarilo na Západe San Jose, nevyšlo vo Východnej konferencii Washingtonu. Držitelia Prezidentského pohára, hráči Capitals, premárnili aj druhý pokus na uzavretie série so súpermi z Philadelphie a tentoraz na domácom ľade podľahli 0:2. Domáci prestrieľali hostí v pokusoch na bránku 44:11, ale neprinieslo im to ani gól, lebo im počaroval český brankár Michal Neuvirth.

V drese Flyers trafili Ryan White a Christian VandeVelde. „Mám rád, keď na mňa smeruje veľa striel. Udržiava ma to v centre diania. Pochytal som všetko, lebo som videl veľa pukov vďaka dobrej práci obrany predo mnou,“ uviedol Neuvirth na webe NHL. „V bránke je vždy pokojný a trpezlivý. V posledných dvoch zápasoch podal výnimočné výkony. Je to jeho zásluha, že sa vraciame domov, v čo možno už nikto neveril,“ pochválil Neuvirtha jeho krajan z útoku Philadelphie Jakub Voráček.

Možnosť na ukončenie série 1. kola nevyužili ani hráči Dallasu. V Západnej konferencii prehrali doma so súpermi z Minnesoty 4:5 po predĺžení. Keď sa domáci dvoma „zlepenými“ gólmi v 49. min z hokejok Jasona Spezzu a Alexa Goligoského prvýkrát v zápase ujali vedenia, zdalo sa, že vkročia do semifinále konferencie. Lenže potom vzal osud zápasu do svojich rúk Mikko Koivu. Skúsený fínsky center (33) v službách Wild najprv v 57. min vyrovnal na 4:4 a potom v piatej minúte predĺženia úspešným tečom strely Ryana Sutera posunul sériu do šiesteho zápasu. Uskutoční sa v nedeľu v Minnesote.

Islanders čakajú na víťazstvo v sérii play-off od roku 1993

V piatok sa predlžovalo aj v Sunrise, kde domáca Florida napokon nevyužila výhodu vlastných fanúšikov a podľahla New York Islanders 1:2. Rozhodnutie padlo až v 16. min druhého predĺženia v presilovej hre z hokejky netradičného strelca Alana Quina. Dvadsaťtriročný rodák z Bellevillu v kanadskom Ontariu pred dvoma týždňami debutoval v NHL a teraz svojím prvým zásahom v play-off priniesol Islanders výhodu náskoku 3:2 na zápasy.

Nemec Thomas Greiss, úspešný náhradník zraneného Slováka Jaroslava Haláka, si počas 96 minút čistého času pripísal 47 zákrokov. V siedmej minúte prvého predĺženia zneškodnil aj trestné strieľanie Aleksanda Barkova. Odpískať trestné strieľanie v predĺžení play-off je nevídané, stalo sa to len tretíkrát v histórii, z toho prvý raz od roku 1998. Všetky pri pokusy boli neúspešné a vo všetkých troch takýchto zápasoch bol na ľade aj český útočník Jaromír Jágr.

Islanders čakajú na víťazstvo v sérii play-off od roku 1993, dočkať sa môžu už v nedeľu na domácom ľade v Barclays Center. „Nevyzeralo to s nami dobre, ale potom sme dostali možnosť presilovej hry a v nej sa puk dostal k hráčovi, ktorý ešte pred mesiacom hral v American hockey league,“ lakonicky skonštatoval tréner NY Islanders Jack Capuano na webe NHL. „Toto je psychicky ťažká prehra, lebo sme hrali dobre a túžili po víťazstve. Nálada nám teaz padla, ale treba sa ísť domov najesť a dobre pripraviť na zápas číslo šesť,“ uviedol kormidelník Floridy Gerard Gallant.

Štvrťfinále play-off NHL – piatok
– hrá sa na štyri víťazstvá

VÝCHODNÁ KONFERENCIA

Washington – Philadelphia 0:2 (0:0, 0:1, 0:1) – stav série 3:2
Góly: 28. White (Gagner, Streit), 60. VandeVelde (Bellemare)

Florida – New York Islanders 1:2 po druhom predĺžení (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0, 0:1) – stav série 2:3
Góly: 42. Barkov (Petrovic, Jágr) – 14. Nielsen (Hickey), 96. Quine (Židlický, Hickey)

ZÁPADNÁ KONFERENCIA

Dallas – Minnesota 4:5 po predĺžení (1:2, 0:0, 3:2 – 0:1) – stav série 3:2
Góly: 18. Oduya (Faksa, Klingberg), 41. Jamie Benn (Klingberg), 49. Spezza (Janmark, Eaves), 49. Goligoski (Eakin) – 4. Mikael Granlund (D. Jones), 6. Schroeder (Suter, Spurgeon), 42. Niederreiter (Spurgeon, Pominville), 57. M. Koivu (Mikael Granlund, Pominville), 65. M. Koivu (Suter, Prosser)

Los Angeles – San Jose 3:6 (0:2, 3:1, 0:3) – konečný výsledok série 1:4
Góly: 28. Kopitar (King, Doughty), 32. J. Carter (Muzzin, Toffoli), 37. Versteeg (Clifford, Muzzin) – 2. Donskoi (Couture), 12. Tierney (Burns), 25. Nieto (Burns, Couture), 44. Donskoi (Burns, Couture), 53. Pavelski (Burns, P. Martin), 60. M. Karlsson (Marleau)
Marián Gáborík (LA) 15:15 min, 1 strely, 1 plusový bod, 2 „hity“

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.