BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Zmena zriaďovacej listiny vybraných univerzitných a fakultných nemocníc je podľa Ministerstva zdravotníctva SR oveľa ústretovejšia k akademickej obci a bola opakovane s ňou diskutovaná.
Rezort zdravotníctva tak reagoval na otvorený list adresovaný ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej, v ktorom rektor Univerzity Komenského Marek Števček a dekani lekárskych fakúlt kritizovali zmenu zriaďovacej listiny.
„To, čo chce akademická obec otvoreným listom dosiahnuť, môže znamenať, že prednostovia kliník, ktorí nezvládajú svoju funkciu, by boli neodvolateľní,“ tvrdí ministerstvo.
Požiadavky nad rámec legislatívy
Realizované zmeny v zriaďovacej listine podľa ministerstva dovoľujú riaditeľom nemocníc efektívne kontrolovať a manažovať chod kliník, za ktoré sú zodpovední.
„Zriaďovateľom fakultných a univerzitných nemocníc je ministerstvo zdravotníctva, a nie ministerstvo školstva či lekárske fakulty, preto manažment nemocníc musí mať efektívny nástroj na ich riadenie,“ tvrdí rezort. V súčasne platnej zriaďovacej listine sú podľa ministerstva zakomponované pripomienky a podnety.
„Avšak akademická obec nemôže očakávať, že všetky jej požiadavky budú implementované bez toho, aby zohľadňovali súčasne platnú legislatívu, keďže za chod a kvalitu zdravotnej starostlivosti zodpovedá ministerstvo zdravotníctva. Mnohé z požiadaviek akademickej obce boli nad rámec platnej legislatívy,“ dodáva ministerstvo.
Činnosť kliník môže byť narušená
„Pre mňa sú neakceptovateľné tak politické nominácie, ako aj nominácie založené na rodinných väzbách, preto som sa rozhodla pre revíziu danej zriaďovacej listiny, ktorá je výrazným ústupkom voči akademickej obci a doteraz platnej zriaďovacej listiny,“ reagovala na otvorený list ministerka Kalavská.
Rektor Univerzity Komenského Marek Števček a dekani lekárskych fakúlt adresovali ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej otvorený list k zmene zriaďovacej listiny vybraných univerzitných a fakultných nemocníc od 1. februára tohto roka.
Ako uvádzajú v liste, zmenená zriaďovacia listina môže na dlhé roky vážne narušiť činnosť kliník lekárskych fakúlt (LF) a univerzitných nemocníc (UN) nielen v oblasti pedagogickej, a výskumnej a vývojovej činnosti, ale aj samotnú zdravotnú starostlivosť v univerzitných nemocniciach, kde sa liečia pacienti s najkomplikovanejšími stavmi.
Bodové hodnotenie uchádzačov
„Protestujeme proti neakceptovaniu závažných, a teda zásadných pripomienok obsiahnutých v Stanovisku dekanov všetkých štyroch lekárskych fakúlt SR zo dňa 21. 1. 2019 k Vášmu návrhu zriaďovacej listiny zo dňa 18. 1. 2019,“ uvádza sa v otvorenom liste.
Neakceptovaním nimi navrhovaných zmien má zriaďovacia listina podľa rektora UK a dekanov lekárskych fakúlt závažné nedostatky. Prvým problémom je bodové hodnotenie spôsobilosti uchádzačov na výkon funkcie prednostov kliník.
„Predložené hodnotenie zjavne nerešpektuje skutočnosť, že najvhodnejším garantom úrovne zdravotnej starostlivosti, teda najväčším prínosom pre pacientov, je vedenie kliniky lekárom s najvýznamnejšou vedecko-výskumnou a publikačnou činnosťou v oblasti diagnostiky a liečby podľa zamerania kliniky,“ tvrdia.
Siedmy člen komisie
Druhým závažným nedostatkom zmenenej zriaďovacej listiny je podľa autorov listu spôsob nominácie siedmeho člena sedemčlennej komisie pre výberové konanie na funkciu prednostu kliniky.
„Zásadne nesúhlasíme s rozhodnutím, aby v prípade nedohody štatutára UN a dekana lekárskych fakúlt do piatich dní, bol siedmym členom výberovej komisie „písomne poverený zástupca Ministerstva zdravotníctva SR“, a to bez ohľadu na názor LF,“ tvrdia rektor UK a dekani lekárskych fakúlt.
Rektor vyzýva ministerku
Ako sa ďalej uvádza v liste, táto eventualita dovoľuje menovanie prednostov kliník len na základe rozhodnutia tých členov výberovej komisie, ktorých v počte štyria nominuje zriaďovateľ UN (jedného MZ SR a troch vedenie UN). Účasť LF, ktoré majú nominovať troch členov komisie, sa tak stáva čisto formálnou, upozorňujú.
„Dovoľujeme si Vás preto požiadať, aby ste prehodnotili svoje rozhodnutie a akceptovali stanoviská predchádzajúceho aj terajšieho rektora UK a dekanov všetkých LF v SR, ktorí cítia zodpovednosť za úroveň vzdelávania budúcich lekárov, teda za úroveň zdravotnej starostlivosti o občanov SR v budúcnosti,“ vyzval rektor UK a dekani lekárskych fakúlt ministerku zdravotníctva.
Viac k témam: Ministerstvo zdravotníctva SR, Univerzita Komenského v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk – Viaceré požiadavky boli nad rámec legislatívy, reaguje ministerka Kalavská na list rektora UK © SITA Všetky práva vyhradené.
5. februára 2019