Venezuela predĺžila stav núdze v ekonomike o dva mesiace

Výnimočný stav vo Venezuele, ktorá navyše v dôsledku nedostatku liekov čelí epidémii malárie, prezident dekrétom predĺžil už po štvrtý raz.

CARACAS 16. septembra (WebNoviny.sk) – Venezuelský prezident Nicolás Maduro predĺžil vo štvrtok o ďalších 60 dní stav núdze v ekonomike krajiny, ktorý jeho socialistická vláda vyhlásia ešte v polovici januára. S odvolaním sa na miestne médiá o tom informovala agentúra DPA.

Dôvodom je podľa Madura zaistenie politickej a hospodárskej stability. Výnimočný stav vo Venezuele, ktorá navyše v dôsledku nedostatku liekov čelí epidémii malárie, prezident dekrétom predĺžil už po štvrtý raz. Vo Venezuele tak zostáva v platnosti prídelový systém pri zásobovaní potravinami a inými druhmi tovaru.

Juhoamerická krajina bohatá na ropu v súčasnosti zápasí s ekonomickými ťažkosťami z veľkej časti v dôsledku náhleho poklesu cien tejto suroviny na svetových trhoch. Venezuelu v posledných mesiacoch navyše postihla i energetická kríza, keďže dlhotrvajúce sucho spôsobilo nedostatok vody v hydroelektrárni pokrývajúcej väčšinu tamojšej spotreby elektriny.

Nespokojnosť Venezuelčanov s pomermi v krajine bola hlavnou príčinou porážky Zjednotenej socialistickej strany Venezuely (PSUV) na čele s Madurom v parlamentných voľbách z decembra 2015, keď opozícia prvýkrát po 17 rokoch získala v parlamente väčšinu. Madurova vláda sa chce teraz vyhnúť tomu, aby parlament s prevahou opozície presadil úsporné opatrenia, ktoré by viedli k obmedzovaniu sociálnych programov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. septembra 2016