Veľvyslanci Ruska a USA si navzájom nevypočuli vystúpenia

Veľvyslankyňa USA Samantha Powerová schôdzku zvolanú Ruskom kvôli najnovšej eskalácii situácie v Sýrii označila za trik.

NEW YORK 18. septembra (WebNoviny.sk) – Ruský veľvyslanec v newyorskom sídle OSN Vitalij Čurkin dnes opustil mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady (BR) OSN na protest proti vyhláseniu svojej americkej kolegyne Samanthy Powerovej, ktorá schôdzku zvolanú Ruskom kvôli najnovšej eskalácii situácie v Sýrii označila za trik.

Schôdzka BR OSN sa dnes konala z iniciatívy Ruska, ktoré návrh na jej zvolanie predložilo po tom, ako lietadlá aliancie vedenej USA v sobotu podvečer zasiahli pozície sýrskej vládnych jednotiek neďaleko mesta Dajr az-Zaur. O život pri tom údajne prišlo 62 vojakov sýrskej armády a ďalších vyše 100 osôb utrpelo zranenia. V dôsledku incidentu hlavné velenie americkej armády pozastavilo nálety proti džihádistickej skupine Islamský štát (IS/Dáiš) vo východnej Sýrii.

Odporúčame:

Sýria schválila dohodu Ruska a USA o znížení násilia

Dôvody, ktoré Rusko viedli k zvolaniu schôdzky, si však odmietla vypočuť aj Powerová, ktorá namiesto sledovania Čurkinovho prejavu poskytla novinárom v kuloároch svoje stanovisko k vývoju situácie.
Americká diplomatka im pripomenula, že Rusko nezvolávalo mimoriadne zasadnutia BR OSN, keď sýrsky režim útočil na opozičné sily alebo odopieral pomoc obkľúčeným mestám a dedinám. Vyhlásila tiež, že Rusko „má ruky od krvi“ po tom, ako v Sýrii podniklo vlastné útoky. „Teraz zvolávajú schôdzku. To vážne?“ pýtala sa.

Čurkin, ktorý svoje miesto v sále opustil, keď tam začala hovoriť Powerová, pred novinármi vyhlásil, že ešte nikdy nezažil od americkej delegácie „niečo také bezprecedentné a do neba volajúce„. Čurkin citoval Powerovú, ktorá mu údajne povedala, že ju nezaujíma, čo ide povedať, pretože celé zasadnutie je len „trik“. Ruský diplomat uviedol, že na pôde OSN chcel vyjadriť obavy Ruska ohľadom vývoja v Sýrii. „Je pozoruhodné a – úprimne povedané – aj podozrivé, že Spojené štáty sa rozhodli vykonať tento nálet práve v tomto čase„.

Vyhlásil tiež, že Spojené štáty porušili záväzky vyplývajúce z dohody o prímerí uzavretej pre desiatimi dňami s Ruskom i záväzky, ktoré na seba vzali pri začiatku svojej operácie v Sýrii, keď sýrskemu vedeniu sľúbili, že nebudú útočiť na vládne sily. Podľa agentúry RIA Novosti Čurkin vyslovil aj podozrenie, že špirálou destabilizácie by sa USA mohli snažiť skryť fakt, že situáciu v Sýrii nekontrolujú. Pripustil tiež, že zo strany USA mohlo ísť o provokáciu, citovala z jeho vyhlásenia agentúra TASS. Agentúra Interfax napísala, že podľa Čurkina je dohoda o prímerí ohrozená.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. septembra 2016