Veľvyslanci krajín EÚ odobrili predĺženie hraničných kontrol

Opatrenie sa týka kontrol na rakúsko-maďarských, rakúsko-slovinských a nemecko-rakúských štátnych hraniciach.Brusel 11. mája (WebNoviny.sk) – Veľvyslanci členských krajín Európskej únie schválili v stredu návrh Európskej komisie o predĺžení hraničných kontrol zavedených vlani Rakúskom a ďalšími štyrmi krajinami maximálne do novembra.

Opatrenie sa týka kontrol na rakúsko-maďarských, rakúsko-slovinských a nemecko-rakúských štátnych hraniciach. Prípadné zavedenie hraničných kontrol v oblasti Brennerského priesmyku by si však vyžiadalo osobitnú procedúru.

Stredajšie rozhodnutie znamená súčasne zelenú pre pokračovanie hraničných kontrol v Dánsku, Švédsku, ako aj nečlenskej krajine EÚ – Nórsku, informoval rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF. Formálne musí ešte stredajšie rozhodnutie schváliť Rada ministrov EÚ.

Dôvodom obnovenia hraničných kontrol sa vlani stala pretrvávajúca migračná kríza. Ich opakované predlžovanie súvisí s nedostatočnou ochranou vonkajších hraníc EÚ niektorou z členských krajín, v tomto prípade Gréckom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2016