Veľká Británia v prípade brexitu bez dohody zrejme zníži clá až na 90 percent tovarov

369932_thinkstockphotos 909395130 676x451.jpg

LONDÝN 6. marca (WebNoviny.sk) – Vláda Veľkej Británie v prípade brexitu bez dohody podľa britských médií pravdepodobne zníži clá na 80 až 90 percent tovarov. Niektoré clá by sa zrušili úplne, vrátane ciel na automobilové dielce a ciel na časť poľnohospodárskej produkcie.

Rozsiahla redukcia ciel

Avšak 10 až 20 percent kľúčových britských produktov, napríklad niektorých textilných výrobkov, áut, hovädzieho a jahňacieho mäsa a mliečnych produktov, by naďalej chránila terajšia úroveň ciel. Informoval o tom portál bbc.com.

O plánoch na rozsiahlu redukciu ciel ako prvá informovala televízna stanica Sky News. Uviedla, že vláda má v úmysle zverejniť podrobnosti, ak poslanci odmietnu dohodu o brexite z dielne premiérky Theresy Mayovej, o ktorej majú hlasovať na budúci týždeň.

Diskutujú o úrovni brexitu

Britské ministerstvo zahraničného obchodu uviedlo, že v otázke ciel sa neprijalo žiadne konečné rozhodnutie, ale vo vláde sa diskutuje o správnej úrovni v prípade brexitu bez dohody.

„Ak odídeme z Európskej únie bez dohody, naše clá budú musieť nájsť rovnováhu medzi ochranou spotrebiteľov a firiem pred možným rastom cien a vyhnutím sa tomu, že citlivé odvetvia budú vystavené konkurencii,“ uviedol rezort.

Viac k témam: Brexit, clá, tovar
Zdroj: Webnoviny.sk – Veľká Británia v prípade brexitu bez dohody zrejme zníži clá až na 90 percent tovarov © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2019