Vedenie Filozofickej fakulty UK podporuje aktivity učiteľov

BRATISLAVA 20. januára (WebNoviny.sk) – Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave podporuje iniciatívy slovenských učiteľov v ich úsilí za kvalitnejšie školstvo.

Fakulta pripomína, že už takmer jedno storočie kontinuálne pripravuje pedagógov pre základné a stredné školy. Vedenie je presvedčené o tom, že treba naliehavo riešiť nedostatočné financovanie celého sektoru vzdelávania, optimalizovať sieť škôl na všetkých stupňoch a zvýšiť prestíž práce učiteľa. Filozofická fakulta Univerzity Komenského o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Hlasy volajúce po skvalitnení školstva považujeme z hľadiska ďalšieho rozvoja slovenskej spoločnosti za opodstatnené a vyjadrujeme im našu plnú podporu,“ vyjadruje vedenie fakulty na čele s dekanom Jaroslavom Šušolom.

Iniciatíva slovenských učiteľov v pondelok 11. januára vyhlásila štrajkovú pohotovosť. Odhodlala sa k tomu preto, že minister školstva Juraj Draxler síce podľa iniciatívy uznal opodstatnenosť požiadaviek Slovenskej komory učiteľov, ale ani on, ani vláda neurobili žiadne konkrétne kroky k ich splneniu. Ak do 25. januára vláda nenavrhne konkrétne legislatívne opatrenia, ako naplniť požiadavky učiteľov ešte v tomto volebnom období, 25. januára vstúpia učitelia do neobmedzeného ostrého štrajku. Iniciatíva slovenských učiteľov je neformálne združenie, ktoré vzniklo spojením lokálnych iniciatív učiteľov z Bratislavy, Banskej Bystrice, Levíc, Nitry, Považskej Bystrice, Trnavy, Trenčína a Žiliny.

Slovenská komora učiteľov a Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. januára 2016