Vedci objavili planéty, na ktorých by mohli žiť ľudia

Tri exoplanéty veľkosťou podobné Zemi obiehajú okolo chladného hnedého trpaslíka vzdialeného približne 39 svetelných rokov od Slnečnej sústavy.Paríž 3. mája (WebNoviny.sk) – Medzinárodný tím astronómov objavil trojicu potenciálne obývateľných planét veľkosťou podobných Zemi. Vesmírne telesá obiehajú okolo hnedého trpaslíka Trappist-1 vzdialeného približne 39 svetelných rokov od Slnečnej sústavy. Ide o prvé planéty objavené pri tomto type hviezdy.

Doteraz sa vedci pri hľadaní exoplanét sústredili na jasnejšie hviezdy podobné Slnku. Ich silné žiarenie však môže zakryť stopy po planétach obiehajúcich okolo nich. Hnedý trpaslík Trappist-1 je však veľmi chladný a zároveň dosť blízko, čo astronómom umožnilo ďalej študovať jeho planéty. Dve vnútorné planéty podľa nich dostávajú od trpaslíka len o niečo vyššie množstvo energie ako Zem od Slnka. Tretia planéta by sa zasa mohla nachádzať v takzvanej obývateľnej zóne, čiže v oblasti poskytujúcej podmienky na vznik života. Vedci sa však nazdávajú, že i na prvých dvoch planétach by sa mohol vyskytovať život.

Odpovede na tieto otázky by mali priniesť ďalšie pozorovania. V súčasnosti vedci sledujú planéty s pomocou Spitzerovho vesmírneho ďalekohľadu, pričom na budúci týždeň by sa k nemu mal pridať aj Hubblov teleskop. „Systémy okolo týchto drobných hviezd sú jediné miesta, kde dokážeme s našimi súčasnými technológiami objaviť život. Takže, ak chceme nájsť život niekde inde, tu by sme mali začať hľadať,“ priblížil Michaël Gillon z univerzity v belgickom Liege, ktorý spoločne s Emmanuëlom Jehinom vybudoval teleskop na pozorovanie najbližších veľmi chladných trpasličích hviezd. O svojom objave vedci napísali v magazíne Nature.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. mája 2016