Vakcínu proti vírusu Zika úspešne odskúšali na myšiach

Odborníci na myšiach testovali dva typy vakcín – jednu založenú na častiach DNA vírusu a druhú s inaktivovaným vírusom, pričom obe fungovali rovnako dobre.BRATISLAVA 29. júna (WebNoviny.sk) – Tím amerických a brazílskych vedcov na myšiach úspešne otestoval vakcínu proti vírusu Zika, ktorý spôsobuje mikrocefáliu u novorodencov. Vírus prenášajú komáre, pričom jeho šírenie zaznamenali už vo viac než 60 krajinách sveta, predovšetkým však v Strednej a Južnej Amerike.

Odborníci testovali na myšiach dva typy vakcín – jednu založenú na častiach DNA vírusu a druhú s inaktivovaným vírusom, pričom obe fungovali rovnako dobre. Po podaní jednej dávky získali všetky myši imunitu voči vírusu Zika. V kontrolnej skupine, ktorú nezaočkovali, všetky myši po styku s vírusom ochoreli. Vedci sa však rozhodli pokračovať v ďalšom výskume s vakcínou s inaktivovaným vírusom, pretože tento postup je v medicíne rozšírenejší. Vakcín založených na DNA je zatiaľ iba niekoľko.

Testovanie na ľuďoch by sa mohlo začať už o niekoľko mesiacov, pričom cieľom bude zistiť, či je vakcína účinná a bezpečná a na akú dlhú dobu dokáže zabezpečiť imunitu. Prioritou vedcov je čo najskôr vyvinúť vakcínu pre tehotné ženy, keďže pre tie predstavuje vírus Zika najväčšiu hrozbu. Dodali však, že takáto vakcína sa aj v prípade úspešných testov dostane na trh najskôr až o niekoľko rokov.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. júna 2016