V Turecku odsúdili novinárov, zverejnili karikatúru Mohameda

Novinári sa podľa rozsudku dopustili trestného činu podnecovania k nenávisti.Istanbul 28. apríla (WebNoviny.sk) – Súd v tureckom Istanbule uložil vo štvrtok dvojročný trest odňatia slobody dvom opozičným novinárom, ktorí zverejnili kópiu titulnej strany francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo s karikatúrou proroka Mohameda.

Stĺpčekári Ceyda Karanová a Hikmet Četinkaya pracujúci pre turecký denník Cumhuriyet sa podľa rozsudku týmto konaním dopustili trestného činu podnecovania k nenávisti, informuje agentúra AP s odvolaním sa na správu tureckej štátnej tlačovej služby Anadolu. Oboch však súd zbavil dodatočných obvinení z „urážania náboženských hodnôt“. Očakáva sa, že Karanová a Četinkaya sa proti štvrtkovému rozsudku odvolajú.

Denník Cumhuriyet po vlaňajšom útoku extrémistov na parížsku redakciu Charlie Hebdo publikoval vybrané karikatúry a články tohto periodika na znak solidarity. Vtedajšia štvorstranová príloha neobsahovala kontroverznú karikatúru Mohameda, uvedení novinári ju však zaradili do svojich stĺpčekov v tom istom vydaní.

Turecká prokuratúra sa touto kauzou začala zaoberať po tom, ako premiér Ahmet Davutoglu vyhlásil, že jeho vláda nedovolí žiadne urážky „nášho proroka“.

Denník Cumhuriyet (Republika) založil v roku 1924 blízky spolupracovník zakladateľa moderného laického tureckého štátu Mustafu Kemala Atatürka. Denník je ostrým kritikom režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V ostatných rokoch redakcia zažila niekoľko súdnych procesov kvôli svojim článkom a jej sídlo bolo terčom viacerých atentátov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. apríla 2016