V rozpočte zrejme nie je dostatok financií na sociálny balíček, upozorňuje asociácia nemocníc

388975_lekar 676x451.jpg

BRATISLAVA 3. marca (WebNoviny.sk) – Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozornila, že v štátnom rozpočte pravdepodobne nie je k dispozícii dostatok finančných zdrojov na pokrytie dopadu sociálneho balíčka od 1. mája 2019.

Riziko ohrozenia sociálneho zmieru v zdravotníctve

Ako uviedla vo svojom vyhlásení, pravdepodobne chýbajú prostriedky aj na pokrytie príspevkov na rekreáciu zamestnancom nemocníc združených v ANS.

„Nedofinancovanie zdrojov verejného zdravotného poistenia vytvára riziko ohrozenia sociálneho zmieru v zdravotníctve,“ podotkla ANS.

Asociácia na problém upozornila v nadväznosti na rokovania so zdravotnými poisťovňami, ktoré boli 12. a 20 februára. ANS sa vtedy dohodla so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na financovaní nemocníc v roku 2019 len čiastočne.

Navyšujú finančné prostriedky na mzdy

Ako uviedol po rokovaní (20. februára) prezident ANS Marián Petko, dohodli sa, že od 1. januára naďalej pokračujú v navýšení finančných prostriedkov na mzdy. Na sociálnom balíčku od 1. mája sa vtedy nedohodli, pretože VšZP čakala na prognózy na najbližšie dva mesiace.

“Na toto finančné prostriedky zatiaľ nemáme,” povedal Petko. ANS a poisťovňa Union sa vtedy podľa Petka dohodli na navýšení miezd a dovolenkových preukazoch, s treťou zdravotnou poisťovňou sa nedohodli.

ANS je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením združujúcim 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú zhruba 26 000 zamestnancov.

Viac k témam: Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), financie, lekári, nemocnice, platy, príspevok na rekreáciu, sociálny balíček, Union zdravotná poisťovňa, VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa
Zdroj: Webnoviny.sk – V rozpočte zrejme nie je dostatok financií na sociálny balíček, upozorňuje asociácia nemocníc © SITA Všetky práva vyhradené.

3. marca 2019