V Pekingu a ďalších mestách vyhlásia smogový poplach

Naposledy bol tzv. červený stupeň pohotovosti kvôli smogu nad Pekingom vyhlásený pred rokom. PEKING 15. decembra (WebNoviny.sk) – Úrady v čínskom hlavnom meste Peking vo štvrtok v súvislosti s očakávaným vrcholom znečistenia ovzdušia avizovali najvyšší – tzv. červený – stupeň pohotovosti. Najhoršia situácia ovzdušia sa očakáva od tejto soboty do budúcej stredy.

Červený stupeň pohotovosti začne platiť v piatok od 20.00 h miestneho času a odvolaný bude 21. decembra o polnoci, keďže v tom čase sa očakáva postupné zlepšovanie stavu ovzdušia.

Nariadenie sa týka vyše 30 miest

Nariadenie sa okrem Pekingu bude týkať aj mesta Tchien-ťin a ďalších vyše 30 miest v provinciách Che-pej, Che-nan, Šan-si a Ša-an-si, kde najhustejší smog očakávajú na budúci utorok a stredu s viditeľnosťou do jedného kilometra, informovalo čínske Národné meteorologické centrum.

Naposledy bol tzv. červený stupeň pohotovosti kvôli smogu nad Pekingom vyhlásený pred rokom. Za následok mal zrušenie vyučovania v školách a zastavenie stavebných prác.

Na znečistení sa podieľa aj uhlie

Čína zaviedla štvorstupňový systém varovania pred nepriaznivým počasím, v ktorom červená znamená najvyššie ohrozenie; po ňom nasledujú zostupne oranžový, žltý a modrý stupeň.

Smog je pre Peking notorickým problémom. Na znečistení ovzdušia sa do veľkej miery podieľa aj spaľovanie uhlia v zime. Čínska vláda chce do roku 2020 znížiť emisie hlavných znečisťujúcich látok v ovzduší o 60 percent.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. decembra 2016