V Pakistane obnovili pátranie po dvoch nezvestných horolezcoch z Talianska a Veľkej Británie

382558_thinkstockphotos 122415882.jpg

ISLAMABAD 28. februára (WebNoviny.sk) – V Pakistane obnovili pátranie po dvoch nezvestných horolezcoch z Talianska a Veľkej Británie, ktorí sa stratili na himalájskom vrchole Nanga Parbat.

Armáda vyslala vo štvrtok v rámci pátrania po nich aj dve helikoptéry, a to aj napriek tomu, že pre napätie s Indiou Pakistan uzavrel svoj vzdušný priestor. Pre agentúru AP sa tak vyjadril predstaviteľ pakistanského Alpského spolku Karrar Hajdrí s tým, že pátranie bude napriek nepriaznivému počasiu pokračovať aj v piatok.

Talian Daniele Nardi a Brit Tom Ballard sa naposledy ozvali z Nanga Parbat, ktorý je vysoký 8 126 metrov, v nedeľu. Nachádzali sa vtedy vo výške zhruba 6 300 metrov.

Hajdrí uviedol, že pakistanský horolezec Ali Sadpára, ktorý je v pátracom tíme, vo štvrtok videl snehom pokrytý stan horolezcov. Nardiho tím na Facebooku zase napísal, že v oblasti sú viditeľné stopy po lavíne. Zároveň uviedol, že pakistanské úrady vyslali vrtuľník k Mummeryho hrebeňu, ale horolezcov tam nenašli.

Pátranie po horolezcoch dočasne prerušili v stredu po tom, čo Pakistan oznámil, že jeho ozbrojené sily zostrelili dve indické vojenské lietadlá a zajali pilota, čím eskalovalo napätie medzi oboma krajinami.

Viac k témam: horolezci
Zdroj: Webnoviny.sk – V Pakistane obnovili pátranie po dvoch nezvestných horolezcoch z Talianska a Veľkej Británie © SITA Všetky práva vyhradené.

28. februára 2019