V mestách vzniknú živé reťaze na podporu štrajku učiteľov

Štrajk učiteľov sa začal v pondelok 25. januára. Na internetovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov sa k nemu v pondelok hlási 9600 učiteľov zo 711 škôl.BRATISLAVA 1. februára (WebNoviny.sk) – Učitelia, rodičia či študenti v pondelok vytvoria vo viacerých mestách živú reťaz. Touto formou protestu tak ukážu svoju nespokojnosť so súčasným stavom slovenského školstva. Živú reťaz organizuje Iniciatíva slovenských učiteľov, ktorá stojí aj za štrajkom učiteľov.

Obrazom: Štrajk učiteľov

V pondelok vytvoria živú reťaz o 11:00 na Námestí M. R. Štefánika v Topoľčanoch, následne o 15:00 na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote, o 15:30 začnú ľudia formovať živú reťaz v Bratislave, Košiciach, Prešove, Prievidzi, Nitre, Trenčíne, Lučenci, Poprade, Žiline a Partizánskom. Učiteľov v štrajku dnes podporia živou reťazou tiež o 16:00 v Martine a o 16:30 v Trnave. V utorok 2. februára budú tvoriť živú reťaz o 16:00 aj v Pezinku.

Odporúčame:

Fico chce zvyšovať platy učiteľov, štrajk má malý rozsah

Štrajk učiteľov sa začal v pondelok 25. januára. Na internetovej stránke Iniciatívy slovenských učiteľov sa k nemu v pondelok hlási 9600 učiteľov zo 711 škôl. Štrajk učiteľov už sprevádzalo aj niekoľko demonštrácií, ktoré sa minulý týždeň konali v Bratislave, Košiciach, Leviciach, Nových Zámkoch či Banskej Bystrici.

Požiadavky učiteľov

Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.

Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. februára 2016