V kauze exministra školstva sa očakáva rozsudok

Bývalý minister školstva László Sz. čelí obžalobe z trestného činu subvenčného podvodu.BRATISLAVA 20. apríla (WebNoviny.sk) – V prípade bývalého ministra školstva Lászlóa Sz., ktorý čelí obžalobe z trestného činu subvenčného podvodu, sa na Okresnom súde Bratislava III očakáva rozsudok.

Senát totiž na pojednávaní v decembri minulého roku ukončil výsluchy všetkých naplánovaných predvolaných svedkov. Na pojednávaní vytýčenom na štvrtok 21. apríla by sa ešte malo prečítať niekoľko zápisníc z prípravného konania, potom by mali nasledovať záverečné reči.

Dotáciu na telocvičnu použili na prestavbu sály

Obhajca exministra na decembrovom pojednávaní požadoval, aby súd prípad rozhodol ešte v daný deň. „Dlho čakáme na spravodlivosť.

Pán László Sz. je osoba verejne činná, uchádza sa o kreslo v národnej rade a konkurencia tento prípad zneužíva,“ vyhlásil. Ďalšie pojednávanie vytýčila predsedníčka senátu na január, to sa však neuskutočnilo pre chorobu člena senátu.

Exministra školstva Lászlóa Sz. obvinili zo subvenčného podvodu na jeseň roku 2013. Podľa polície ako minister v roku 2006 neoprávnene udelil dotáciu viac ako 116-tisíc eur obci Zemianska Olča v okrese Komárno, a to aj napriek vedomosti, že žiadosť obce o dotáciu na opravu školskej telocvične nespĺňala formálne náležitosti a nebola riadne zaregistrovaná na ministerstve.

Neskôr vysvitlo, že dotáciu určenú na rekonštrukciu školskej telocvične nakoniec použili na prestavbu sály v budove súkromnej spoločnosti.

Súd v októbri 2014 už jednu obžalobu na exministra zamietol

Obec teda v súčasnosti musí na základe vykonaného auditu dotáciu splácať naspäť štátu. László Sz. bol minister školstva päť mesiacov v roku 2006 a práve v tomto období sa podľa polície dohodol so starostom obce Zemianska Olča na poskytnutí dotácie. Starosta bol v prípade takisto stíhaný, ale v januári minulého roku zomrel. Exminister tvrdí, že celá kauza je len dôsledkom administratívneho pochybenia na ministerstve.

Súd v októbri 2014 už jednu obžalobu na exministra zamietol. „Pri tvorbe spisového materiálu boli porušené základné práva obvineného na jeho obhajobu,“ vysvetlila vtedy odmietnutie obžaloby predsedníčka senátu Okresného súdu Bratislava III, pričom skonštatovala, že vyšetrovatelia vtedy urobili viacero chýb. Prokurátor proti rozhodnutiu podal sťažnosť na krajský súd, ktorý nariadil nové zasadnutie okresného súdu. Na tom už žalobu na exministra prijali.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. apríla 2016