V Eurovision Song Contest triumfovala Ukrajinka Jamala

Tridsaťdvaročná speváčka uspela so skladbou 1944 o deportáciách krymských Tatárov počas vlády Josifa Stalina.

BRATISLAVA 15. mája (WebNoviny.sk) – Víťazkou 61. ročníka Eurovision Song Contest, ktorý sa konal vo švédskom Štokholme, sa stala sa stala ukrajinská speváčka Jamala.

Tridsaťdvaročná rodáčka z kirgizského mesta Oš triumfovala s piesňou 1944 o deportáciách krymských Tatárov počas vlády Josifa Stalina, ktorá získala v sobotňajšom finále 534 bodov. Išlo o súčet bodov od národných porôt a sms hlasovania televíznych divákov podľa nových pravidiel. Pre Ukrajinu je to druhé víťazstvo v tejto súťaži po triumfe speváčky Ruslany v roku 2004.

Na druhom mieste skončila austrálska speváčka kórejského pôvodu Dami Im s piesňou Sound Of Silence (511 bodov) pred tretím Rusom Sergejom Lazarevom so skladbou You Are The Only One (491 bodov). Pre Austráliu šlo po vlaňajšom hosťovaní už o druhú účasť.

Celkovo sa do súťaže tento rok zapojilo 42 krajín, Slovensko sa však rovnako ako vlani nezúčastnilo. Do finále sa prebojovali zástupcovia 26 krajín vrátane Česka, Gabriela Gunčíková s piesňou I Stand (41 bodov) obsadila 25. priečku. Švédsko, ktoré obhajovalo vlaňajšie prvenstvo, skončilo vďaka spevákovi Fransovi a jeho skladbe If I Were Sorry (261 bodov) na piatom mieste. Počas sobotňajšieho finále vystúpil aj americký spevák Justin Timberlake. Na budúci rok sa vďaka triumfu Jamaly, vlastným menom Susany Džamaladinovej, bude finále Eurovision Song Contest konať na Ukrajine.

Informácie pochádzajú z webstránok www.eurovision.tv a www.bbc.com.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. mája 2016