V Červenom mori sa potopila nákladná loď, ktorú prednedávnom napadli jemenskí povstalci húsíovia

520709_hdi7n7bx e1709406548151 676x413.jpg

2.3.2024 (SITA.sk) – V Červenom mori sa potopila nákladná loď, ktorú vo februári napadli jemenskí povstalci húsíovia. Potvrdila to jemenská medzinárodne uznaná vláda aj Britská organizácia pre námorné obchodné operácie (UKMTO) britskej armády.

Loď bola 12 dní opustená

Je to prvá zničená loď v rámci ich kampane pre vojnu Izraela proti palestínskemu hnutiu Hamas v Pásme Gazy. Loď Rubymar, ktorá sa plavila pod vlajkou Belize, zasiahli húsíovia protilodnou balistickou strelou 18. februára, keď prechádzala cez prieliv Báb el-Mandeb.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Podľa jemenskej exilovej vlády sa potopila v piatok v noci v rozbúrenom počasí. Loď bola už 12 dní opustená, boli však plány na jej bezpečné odtiahnutie do prístavu.

Možná ekologická katastrofa

Húsíovia už po útoku tvrdili, že sa loď potopila. Terajšie správy o potopení zatiaľ nekomentovali. Rubymar viezla hnojivo a unikalo z nej palivo, čo by mohlo v Červenom mori spôsobiť ekologickú katastrofu.

 Potopenie lode by tiež mohlo viesť k ďalším odklonom na trase, ktorá je dôležitá pre komerčnú lodnú dopravu medzi Áziou, Blízkym východom a Európou. Mnohé lode už pre povstalecké útoky uprednostnili trasu okolo Afriky pred cestou cez Červené more.

Viac k témam: Červené more, Húsíovia, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Potopenie lode, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – V Červenom mori sa potopila nákladná loď, ktorú prednedávnom napadli jemenskí povstalci húsíovia © SITA Všetky práva vyhradené.

2. marca 2024