V bratislavskej nemocnici pomáhajú onkologickým pacientom pomocou špeciálneho zákroku

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Lekári v bratislavskej univerzitnej nemocnici pomáhajú pacientom s rakovinou tráviaceho traktu pomocou špeciálneho zákroku známeho ako rendez-vous.

Ide o medicínsky náročný úkon – navigované stretnutie v žlčových cestách upchatých v dôsledku spomínaného ochorenia (rakovina žlčových ciest, pankreasu alebo pečene, pozn. SITA), pri ktorom gastroenterológovia a rádiológovia pomocou vnútorného zavedenia drénov odvedú žlč bez vývodu z tela.

Ten bol riešením ako zabrániť úmrtiu pacientov, no narozdiel od menovanej techniky predstavoval riziko vzniku infekcie.

Zákrok rendez-vous trvá dve až štyri hodiny

Zákrok trvá približne dve až štyri hodiny a je pre pacienta najkomfortnejšou možnosťou.

„Pacient bol pri vedomí, bolesť mu tlmili sedatíva. Pod sonografickou a röntgenovou kontrolou sme mu cez pečeň napichli žlčové cesty. Potom sme prešli cez oblasť zúženia až do dvanástnika, kde sme ponechali vodiče pre endoskopistu. Boli sme pripravení na rendez-vous,“ opísala prvú etapu úkonu Magdaléna Mižičková, vedúca lekárka I. rádiologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK), Slovenskej zdravotníckej Univerzity (SZU) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Nemocnici Staré Mesto.

V ďalšej etape pacienta previezli z rádiológie na endoskopické pracovisko, kde mu následne zaviedli drény.

„Pacientovi sme cez ústa zaviedli endoskop a šli kolegom oproti. Špeciálne vodiče sme smerovali cez pečeň, žlčové cesty až do dvanástnika. Doň následne prenikli rádiológovia vodiacimi drôtmi a v tom momente sme vďaka nim mohli zaviesť drény na odvedenie žlče. Stretli sme sa – technika rendez-vous sa podarila,“ dodal Ľudovít Lukáč z I. internej kliniky LF UK a UNB v Nemocnici Staré Mesto.

Kvalita života pacienta sa zlepší

Zákrok rendez-vous (v preklade rande, stretnutie, pozn. SITA) vykonali špecialisti z UNB za uplynulých šesť týždňov už dvakrát.

Jeho predpokladom je značná zručnosť personálu, potrebné technické vybavenie endoskopického a rádiologického pracoviska a ich vzájomná spolupráca. „Zákrok má veľký význam pre kvalitu života pacienta a minimalizuje sa aj riziko vzniku infekcie, ktoré pri vývode je,“ skonštatoval Lukáč.

Žlč sa tvorí v bunkách pečene a jej hlavným účelom je vstrebávanie tukov a zabezpečovanie vylučovania vo vode ťažko rozpustných látok. Rakovinou žlčových ciest, pečene alebo pankreasu trpí osem až desať pacientov na 100-tisíc obyvateľov ročne. Vo väčšine prípadov ide o osoby staršie ako 50 rokov.

Informácie agentúre SITA poskytla hovorkyňa UNB Petra Stano Maťašovská.

Viac k témam: rakovina, UNB Univerzitná nemocnica Bratislava na Kramároch, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk – V bratislavskej nemocnici pomáhajú onkologickým pacientom pomocou špeciálneho zákroku © SITA Všetky práva vyhradené.

12. júna 2017