V banskobystrickom bábkovom divadle pripravili prázdninový program pre deti aj rodičov

404652_gettyimages 531927263 676x507.jpg

BANSKÁ BYSTRICA 2. marca (WebNoviny.sk) – Divadelný priestor pre rodiny s deťmi vytvorí aj počas tohtoročných jarných prázdnin banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR). Tento rok divadlo skombinovalo program divadelných predstavení, tvorivých dielní a interaktívnych hier.

Hosťujúce skupiny z Bratislavy a Nitry

Počas pracovného týždňa prinesie podujatia vždy v dvoch hracích časoch o 10. a o 15. hodine. Týždeň prázdnin je rámcovaný dvomi rozprávkovými nedeľami, 3. a 10. marca a pre školopovinné deti a ich rodičov, starých rodičov, súrodencov je pripravený program 12 podujatí.

Ako uviedla pre agentúru SITA dramaturgička BDNR Monika Tatarková, zaujímavosťou sú predstavenia dvoch hosťujúcich skupín – Nové divadlo z Nitry a študenti a študentky z Katedy bábkarskej tvorby VŠMU z Bratislavy.

Kozliatka a vlk

Nitrianske Nové divadlo spestrí jarnú ponuku svojskou interpretáciou známej ľudovej rozprávky Kozliatka a vlk. „Spoznáte príbeh vlka, ktorý nemusí byť až taký zlý, ako vyzerá. A zabavia vás huncútske kozliatka, ktoré majú za ušami viac, ako by sa podľa nežných hláskov mohlo zdať,“ láka na predstavenie v pondelok 4. marca o 15:00 dramaturgička.

Katedra bábkarskej tvorby VŠMU privezie predstavenie 2v1, ktoré spája dve rozprávky z diela českej rozprávkarky Boženy Němcovej Smolíček a slovenského rozprávkového zberateľa Pavla Dobšinského Stratenko. O Smolíčkovi a Stratenkovi je na programe v piatok o 15. hodine.

Výroba maňušiek z ponožky

Novinkou programu je aj interaktívna produkcia V hlavnej úlohe: Rozprávka. „V sprievode dvoch hercov sa diváci dotknú svetoznámych rozprávkových skvostov, slovenskej rozprávky a jej hrdinov, moderných rozprávkových príbehov a súčasných trendov v rozprávkovom svete. V skupinových alebo rodinných tímoch sa zapoja do súťaží venovaných rozprávkovým postavám, animovaným hrdinom, hudbe známej z rozprávkových filmov alebo seriálov. Odznejú aj dôležité slová o význame rozprávky pre detskú dušu,“ objasnila Tatarková a pozvala na interaktívnu hra pre rodiny, ktorá sa uskutoční v stredu 6. marca o 10. hodine.

Špeciálne ešte organizátori pripravili dva bábko-divadelné ateliéry pre rodičov a deti. Jedným je obľúbená Výroba maňušiek z ponožky v utorok 5. marca o 10:00 a druhým je nový ateliér „Textilno-papierovo-čipkovaná bábka na špajdli“ vo štvrtok 7. marca o 10. hodine.

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici vzniklo v roku 1960 ako posledné z bábkových divadiel v Československu pod názvom Krajské bábkové divadlo. Jeho dnešným zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj.

Viac k témam: Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR), jarné prázdniny
Zdroj: Webnoviny.sk – V banskobystrickom bábkovom divadle pripravili prázdninový program pre deti aj rodičov © SITA Všetky práva vyhradené.

2. marca 2019