Útoky v Nemecku bezprostredne nehrozia, uisťuje tajná služba

Vo štvrtok zasahovali stovky policajtov pri raziách v Berlíne, v meste Attendorn na západe krajiny a v Hannoveri.Berlín 5. februára (WebNoviny.sk) – Po raziách zameraných proti predpokladanej islamistickej teroristickej bunke v Nemecku nemá nemecká vnútroštátna tajná služba informácie o žiadnom bezprostredne hroziacom útoku. Uviedol to prezident Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen. 

„Mali sme konkrétne informácie o tom, že v Nemecku sú ľudia, ktorí sa venujú plánovaniam útokov,“ uviedol Maassen v raňajšom spravodajstve televízie ZDF. „Ale neboli žiadne konkrétne informácie o konkrétnom blízkom teroristickom trestnom čine,“ citovala ho agentúra DPA. 

Vo štvrtok zasahovali stovky policajtov pri raziách v Berlíne, v meste Attendorn na západe krajiny a v Hannoveri. V prípade vyšetrujú štyroch Alžírčanov vo veku 26 až 49 rokov pre podozrenie z prípravy závažného násilného činu, oznámila berlínska polícia. Vo väzbe zatiaľ skončili dvaja z nich, ako aj manželka hlavného podozrivého zadržaného v centre pre utečencov v Attendorne. 

Skupinu vyšetrujú od decembra a podľa zdrojov DPA sa kriminalistom podarilo zastaviť jej plány v skorom štádiu, keď ešte nemala vybraný konkrétny cieľ možného útoku. Z odpočutých telefonátov podozrivých však vyplýva, že uvažovali o útoku v Berlíne. Na hlavného podozrivého a jeho manželku vydali zatykače alžírske úrady, ktoré ich obviňujú z členstva v skupine Islamský štát (IS). 

Noviny Berliner Zeitung dnes s odvolaním sa na Maassena informovali, že BfV dostal viac než 100 tipov na prítomnosť bojovníkov IS medzi utečencami v Nemecku. Podľa denníka toto číslo spomenul Maassen nedávno na stretnutí s politikmi na ministerstve vnútra. Upozornil však tiež, že medzi tipmi boli aj prípady nepravdivého očierňovania, píše agentúra Reuters. 

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2016