USA uvalili nové sankcie na iránske firmy a jednotlivcov

Nové sankcie sú namierené proti 11 právnickým a fyzickým osobám, ktoré sú napojené na iránsky raketový program.Washington 17. januára (WebNoviny.sk) – Spojené štáty uvalili dnes nové sankcie na iránske spoločnosti a jednotlivcov za nedávny test balistickej rakety, informovala spravodajská stanica BBC.

Nové sankcie zamedzujú 11 právnickým a fyzickým osobám, ktoré sú napojené na iránsky raketový program, využívať americký bankový systém.

USA uvalili sankcie deň po tom, čo Spojené štáty a Európska únia oznámili zrušenie sankcií uvalených na Irán. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) totiž vo svojej záverečnej správe potvrdila, že Teherán splnil záväzky vyplývajúce z vlaňajšej jadrovej dohody so šiestimi veľmocami.

Irán vlani v októbri otestoval balistickú raketu Emad, čím podľa expertov OSN porušil rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN. Podľa USA je raketa „v podstate schopná niesť jadrovú zbraň“. Experti OSN tvrdia, že raketa má dolet 1700 kilometrov.

Raketový program Iránu „predstavuje výraznú hrozbu pre regionálnu a globálu bezpečnosť a bude naďalej podliehať medzinárodným sankciám“, uviedol podľa agentúry AP predstaviteľ amerického ministerstva financií Adam Szubin.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. januára 2016