USA rozšírili ruské sankcie, Moskva hrozí protiúderom

USA uvalili v utorok sankcie na 34 ruských fyzických a právnických osôb. Zo stanoviska Kremľa vyplýva, že Rusko zvažuje odvetné opatrenia.
MOSKVA 23. decembra (WebNoviny.sk) – Rusko by mohlo zvážiť protiopatrenia voči USA, ktoré sa rozhodli uvaliť na Rusko nové sankcie. Uviedol to v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Toto je pretrvávanie nepriateľského postoja voči Rusku, pretrvávanie postoja, ktorý má devastačné účinky na bilaterálne vzťahy,“ povedal Peskov. „Ako je známe, v takýchto prípadoch prevládajú princípy reciprocity,“ doplnil.

USA uvalili v utorok sankcie na 34 ruských fyzických a právnických osôb. Cieľom nových sankcií je vyvinúť tlak na Rusko pre jeho intervenciu na Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters. „Dnešný krok je potvrdením záväzku Spojených štátov usilovať sa o diplomatické riešenie ukrajinskej krízy uplatňovaním sankcií voči Rusku,“ uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva financií.

Na sankčnom zozname je štrnásť ľudí, ktorí pomáhali obchádzať sankcie tým, proti ktorým bol sankčný režim namierený už skôr. Šesť osôb patrí medzi ukrajinských separatistov, ktorí čelia obvineniam z narúšania suverenity Ukrajiny. Na zozname sú aj dvaja predstavitelia bývalej vlády Viktora Janukovyča. Na zozname je aj dvanásť firiem, vrátane troch bánk, ktoré pôsobia na Kryme.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. decembra 2015