USA a Rusko vyzvali sýrsku vládu na rešpektovanie prímeria

Obe krajiny sa spoločným vyhlásením snažia ukázať, že sa zhodujú v záujme udržať prímerie a obnoviť mierové rozhovory o ukončení občianskej vojny v Sýrii.PARÍŽ 9. mája (WebNoviny.sk) – USA a Rusko vyzvali v pondelok v spoločnom vyhlásení sýrsku vládu a opozičné skupiny, aby rešpektovali prímerie a umožnili prístup humanitárnej pomoci do najviac postihnutých oblastí.

Moskva vo vyhlásení prisľúbila „spolupracovať so sýrskymi orgánmi“ na obmedzení leteckých operácií nad civilnými oblasťami po tom, ako pri náletoch na nemocnicu a utečenecký tábor v uplynulých týždňoch zahynuli desiatky civilistov, informovala agentúra DPA. Obe krajiny sa v spoločnom vyhlásení ďalej zaviazali posilniť dodržiavanie prímeria, pričom sa obrátili najmä na veliteľov v Aleppe, na predmestí Damasku a v regióne Lázikíja, kde od polovice apríla prebiehali ťažké boje.

Podľa agentúry AP sa obe krajiny spoločným vyhlásením snažia ukázať, že sa zhodujú v záujme udržať prímerie a obnoviť mierové rozhovory o ukončení občianskej vojny v Sýrii. Chcú sa tiež dohodnúť na tom, ktoré územia sú v rukách tzv. Islamského štátu a odnože al-Káidy, Frontu an-Nusra. Tieto skupiny sú vylúčené z prímeria, ale na mnohých miestach bojujú po boku Západom podporovaných povstalcov, čo komplikuje snahy o presadenie prímerie.

Spoločné vyhlásenie Moskvy a Washingtonu bolo zverejnené pred dnešným stretnutím predstaviteľov krajín podporujúcich sýrsku opozíciu v Paríži.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. mája 2016