Ukrajine začína prichádzať sľúbená vojenská pomoc od Západu. Všetky zbrane budú zničené, odkazuje Rusko

492952_russia_drills_71589 01fb90eec61d4d4f97e4cf33e1f4c8df 676x451.jpg

28.3.2023 (SITA.sk) – Na Ukrajinu začína prichádzať v nedávnych týždňoch sľúbená vojenská pomoc od západných spojencov, predovšetkým tanky a bojové obrnené vozidlá pechoty. Ako referuje spravodajský web CNN, táto pomoc posilní ukrajinské ozbrojené sily, ktoré chcú tento rok podniknúť rozhodujúcu protiofenzívu s cieľom definitívne vyhnať ruské sily z okupovaných území.

Bojové tanky Challenger

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov v pondelok povedal, že Ukrajina už dostala od Spojeného kráľovstva hlavné bojové tanky Challenger. Zo Spojených štátov taktiež prišli bojové vozidlá pechoty Stryker a mobilné vozidlá pechoty Cougar. Nemci zasa dodali bojové vozidlá pechoty Marder a kancelár Olaf Scholz potvrdil, že aj tanky Leopard 2.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Áno, dodali sme tanky Leopard, ako sme oznámili,“ povedal Scholz na pondelňajšej spoločnej tlačovej konferencii s holandským premiérom Markom Ruttem v Rotterdame.

Dodávky Kremeľ neznepokojujú

Na Ukrajinu už dorazili aj tri hlavné bojové tanky Leopard 2 darované Portugalskom“, uviedlo v pondelok vo vyhlásení tamojšie ministerstvo obrany.

Kremeľ tvrdí, že dodávky západných tankov na Ukrajinu ho neznepokojujú. Prostredníctvom hovorcu Dmitrija Peskova viackrát vyhlásil, že Rusko sa moderných zbraní zo Západu neobáva a všetky budú na Ukrajine zničené.

Niekdajší veliteľ britskej armády Hamish de Bretton Gordon tvrdí, že tanky Challenger dodané Spojeným kráľovstvom sú oveľa lepšie než akýkoľvek tank, ktorý majú k dispozícii Rusi. „Challenger prežije aj vtedy, keď dostane štyri alebo päť priamych zásahov, ale jeden zásah z Challengera zničí T-72 (hlavný ruský bojový tank, pozn.),“ skonštatoval.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Nemecký kancelár, rusko-ukrajinský konflikt, tanky, tanky Challenger 2, Vojenská pomoc Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Ukrajine začína prichádzať sľúbená vojenská pomoc od Západu. Všetky zbrane budú zničené, odkazuje Rusko © SITA Všetky práva vyhradené.

28. marca 2023