Učil sa od pokorného Daciuka. Teraz je kanonierom v NHL

Ruský kanonier ‚bluesmanov‘ zo St. Louis Vladimir Tarasenko rád čelí krajanom v NHL.ST. LOUIS 21. januára (WebNoviny.sk) – Vyrastajúc v Rusku koncom 90. rokov, vtedy ešte len nádejný hokejista Vladimir Tarasenko nemal veľmi kde sledovať obrazom dianie vo vytúženej NHL. Ale keď sa mu to z času na čas podarilo, vždy vedel nechať oči na Pavlovi Daciukovi.

„Veľa z NHL sa toho u nás nedalo vidieť, YouTube vtedy ešte neexistoval. S otcom sme si akurát päť minút pred polnocou pozreli zostrihy. Vždy sme však pohľadom hltali Daciuka, a to aj na olympijských hrách či majstrovstvách sveta. Domnievam sa, že mnoho detí ho sledovalo aj stále sleduje,“ rozhovoril sa pre server nhl.com aktuálne najlepší útočník St. Louis.

A dodnes aj preňho, teraz už 24-ročného v NHL etablovaného kanoniera, je vidieť legendárneho krajana v službách Detroitu stále pasia. Tôbôž hrať proti nemu či dokonca s ním v národnom mužstve. „Myslím si, že každý v Rusku vie, že ide o jedného z najlepších hráčov. Jeho hokejové zručnosti a myslenie sú neuveriteľné,“ potvrdzuje tvrdenia expertov Tarasenko a pridáva čosi navyše: „Myslím si, že najdôležitejšia ‚časť‘ z neho je pokora. S mladými hráčmi naozaj vychádza dobre a ženie ich vpred. Pre mňa osobne bolo veľmi dôležité, že so mnou veľa hovoril.“

Odporúčame:

Video: Tatar nehral pre chorobu, Detroit prehral

Keď Daciuk začínal s kariérou, Tarasenko mal asi päť rokov. Na domácich zimných olympijských hrách v Soči 2014 už boli obaja platnými členmi reprezentácie. „Pekná skúsenosť. Mužstvu sa nedarilo, ale bolo dobré si s ním zahrať. Stačí ho sledovať v príprave a dá sa mnohému priučiť. Uvedomil som si jeho kvality už na prvom spoločnom tréningu. Ochkal som, že je to neuveriteľné, čo dokáže.“

Tarasenko podpísal vlani v lete najnákladnejší kontrakt v histórii Blues, za osem rokov zinkasuje šesťdesiat miliónov dolárov. V tomto ročníku je s 25 gólmi (8 presilovkových, 4 víťazné) zatiaľ najlepším strelcom tímu a so 46 bodmi aj jeho najproduktívnejším hráčom.

„Vie skórovať v pravý čas. Či už vyrovná, alebo nám zabezpečí náskok. Zaberie v najdôležitejších chvíľach,“ chváli svojho zverenca tréner Ken Hitchcock, ktorý vyzdvihol aj schopnosť jaroslavľského rodáka presadiť sa z diaľky. „Vždy, keď hráme proti tímom, v ktorých mám krajanov, sú to pre mňa dôležité a zaujímavé zápasy,“ prezrádza Tarasenko.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. januára 2016