Turecký prezident Erdogan uistil Trumpa, že prímerie v Sýrii platí

427160_turkey_us_syria_08652 19f379da23434a26ba63f81ff66611aa 676x447.jpg

18.10.2019 (Webnoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uistil svojho amerického náprotivka Donalda Trumpa, že prímerie na severovýchode Sýrie, na ktorom sa dohodli, stále platí. Šéf Bieleho domu na Twitteri v piatok napísal, že mu Erdogan povedal, že sa vyskytli „menšie paľby ostreľovačov a mínometov, ktoré boli rýchlo eliminované“ a že „veľmi chce, aby prímerie, alebo pauza, fungovalo„. To isté podľa neho chcú aj Kurdi. „Na oboch stranách je dobrá vôla a existuje veľmi dobrá šanca na úspech,“ napísal Trump. Americkej delegácii zloženej z viceprezidenta Mikea Pencea a ministra zahraničných vecí Mikea Pompea sa vo štvrtok podarilo presvedčiť Erdogana, aby súhlasil so zastavením bojov. Turecko útočí na sýrskych Kurdov už týždeň. Ankara súhlasila zatiaľ s päťdňovým prímerím, počas ktorého Američania dohodnú „usporiadaný odchod“ kurdských jednotiek z území, na ktoré Turecko zaútočilo.

Aktivisti v regióne a novinár agentúry The Associated Press informovali, že v piatok ráno boli svedkami tureckého ostreľovania v meste Ras al-Ajn a jeho okolí.

Trump okrem toho na Twitteri vyhlásil, že dostal informácie o tom, že „niektoré európske štáty sú teraz ochotné, po prvý raz, prijať bojovníkov Islamského štátu, ktorí z nich prišli„, tak ako to od nich požadoval. Biely dom však zatiaľ neodpovedal na otázky o tom, ktoré krajiny prezident myslel a s čím presne súhlasili.

Viac k témam: vojna v Sýrii
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecký prezident Erdogan uistil Trumpa, že prímerie v Sýrii platí © SITA Všetky práva vyhradené.

18. októbra 2019