Turecko prijme 80 000 utečencov zo sýrskeho mesta Aleppo

Násilnosti vo východnej časti Aleppa už ustali a mesto je pod kontrolou sýrskej vlády.MOSKVA 14. decembra (WebNoviny.sk) – Turecko prijme 80.000 utečencov zo sýrskeho mesta Aleppo, ktoré sa v utorok dostalo pod úplnú kontrolu vládnych síl. Vyhlásil to turecký vicepremiér Mehmet Simsek. „Turecko ako krajina, ktorá hostí najväčší počet utečencov na svete, vytvorí stanové mesto pre 80.000 ľudí utekajúcich z Aleppa,“ napísal Simsek na sociálnej sieti Twitter.

Ruský stály vyslanec pri OSN Vitalij Čurkin krátko predtým uviedol, že násilnosti vo východnej časti Aleppa už ustali a mesto je pod kontrolou sýrskej vlády, píše agentúra TASS.

Odporúčame:

Boje v Aleppe sa zastavili, sýrska vláda ho má pod kontrolou

Diplomat pripomenul, že militanti tzv. umiernenej opozície opustia východné sektory mesta v priebehu niekoľkých hodín. Podľa Čurkina všetci bojovníci a členovia ich rodín, ako aj zranení „odídu z mesta cez dohodnuté koridory podľa vlastného výberu vrátane tých, ktoré smerujú k provincii Idlíb“.

Prímerie medzi povstalcami a Ruskom vstúpilo do platnosti v utorok o 18.00 h miestneho času (17.00 h SEČ). Aktivisti aj obyvatelia vo východnom Aleppe potvrdili, že boje sa zastavili. Dohoda sa týka evakuácie civilistov a „umiernených povstalcov“ s ľahkými zbraňami.

Podľa tureckých vládnych zdrojov dohodu zdržiavalo naliehanie Ruska, aby militanti zo skupiny Džabhat Fath aš-Šám (bývalého Frontu an-Nusra) napojenej na al-Káidu boli zatknutí. Zdroj zo sýrskej vlády uviedol, že sýrska armáda zrejme v stredu alebo vo štvrtok vyhlási mesto za dobyté, čo je pre vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada s podporou Moskvy obrovským víťazstvom.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. decembra 2016