Turecko kúpi ruský raketový systém aj napriek varovaniam USA a zvažuje aj ďalší nákup

405211_erdogan 676x473.jpg

ANKARA 7. marca (WebNoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmietol hrozby Spojených štátov, že zrušia predaj najmodernejších stíhačiek F-35 jeho krajine, ak Turecko kúpi ruský protilietadlový raketový systém S-400.

Systém kúpia aj napriek hrozbám

V rozhovore pre televíziu Kanal 24 Erdogan v stredu večer povedal, že Turecko systém napriek tomu kúpi a okrem toho zvažuje, že si v budúcnosti zaobstará aj systém novej generácie S-500, ktorý ho má nahradiť.

Američania Turecko opakovane varovali pred nákupom systému S-400. USA a ich spojenci z NATO tvrdia, že je nekompatibilný s ich systémami a predstavuje preto bezpečnostnú hrozbu.

Spor zhoršil vzťahy medzi krajinami

Tento spor ešte viac zhoršil vzťahy medzi Washingtonom a Ankarou, ktoré sú už aj tak napäté, okrem iného pre situáciu v Sýrii.

Dohoda týkajúca sa S-400 je uzavretá, nemožno ju zrušiť … Po S-400 možno kúpime aj (systém) S-500,“ skonštatoval v rozhovore Erdogan.

Viac k témam: protilietadlový raketový systém S-400, Rusko, Spojené štáty americké, stíhačka F-35
Zdroj: Webnoviny.sk – Turecko kúpi ruský raketový systém aj napriek varovaniam USA a zvažuje aj ďalší nákup © SITA Všetky práva vyhradené.

7. marca 2019