Turecko a Grécko podpísali vyhlásenie o priateľstve a dobrých susedských vzťahoch (foto)

515569_greece_turkey_27285 676x434.jpg

7.12.2023 (SITA.sk) – Po rokoch treníc, ktoré zvýšili napätie na znepokojivú úroveň, urobili odvekí regionálni rivali Grécko a Turecko vo štvrtok významný krok pri napravovaní vzťahov. Udialo sa tak počas návštevy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana v Aténach.

Vyhlásenie o priateľstve

Počas dňa intenzívnej diplomacie obe krajiny podpísali viac ako tucet dohôd o spolupráci v oblasti obchodu, energetiky a vzdelávania a oznámili plán budúcich rozhovorov na vysokej úrovni zameraných na predchádzanie krízam. Zároveň podpísali vyhlásenie o priateľstve a dobrých susedských vzťahoch.

„Je prirodzené, že medzi dvoma susedmi nastanú problémy, keď môže dôjsť k nedorozumeniam aj medzi bratmi,“ povedal Erdoğan počas vyhlásení pre médiá po stretnutí s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom. „Dôležité je odhodlanie ich vyriešiť.“

Odklon od bojovej rétoriky

Keďže obaja lídri ukázali výrazný odklon od trpkej, niekedy priam bojovnej rétoriky ostatných rokov, Erdoğan hovoril o spoločnej hranici dvoch členov NATO v Egejskom mori.

„Chceme premeniť Egejské more na more mieru a spolupráce,“ povedal. „Chceme byť príkladom pre svet vďaka spoločným krokom, ktoré podnikneme ako Turecko a Grécko.“

Viac k témam: Dohoda, Grécky premiér, Spolupráca, Turecký prezident, Vzťahy krajín
Zdroj: SITA.sk – Turecko a Grécko podpísali vyhlásenie o priateľstve a dobrých susedských vzťahoch (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

7. decembra 2023